Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2014

Mladíci dostali za úkladnú vraždu taxikára prísne trestySenát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, schválil dnes dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a troma ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Banská Bystrica 4. júla (TASR) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, schválil dnes dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a troma stredoškolákmi, ktorí boli obvinení z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v spolupáchateľstve. Vlani v decembri zavraždili 47-ročného taxikára Ivana V. z Liptovského Mikuláša. Rozsudok je právoplatný.


Na základe dohody senát ŠTS odsúdil gymnazistov Andreja Páričku a Alexandra Majdiša na 12,5 roka väzenia. V čase spáchania skutku mali 17 rokov, dnes sú už plnoletí. Ich komplic, stredoškolák Ondrej Devečka, dostal vyšší trest, keďže v tom čase už bol plnoletý. Za mreže ide na 17 rokov a 8 mesiacov. Všetci si svoj trest odpykajú v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia.

Predpokladom schválenia dohody bolo úplné priznanie sa trojice obvinených k činu, vzdanie sa práva na verejný súdny proces a rovnako už teraz nemajú možnosť odvolať sa. "Dohoda je primeraná a spravodlivá," konštatoval senát súdu.

"Keby sa neboli priznali, prokuratúra by trvala na vyššom treste. Dvom mladistvým hrozilo 7 až 15 rokov, plnoletému páchateľovi 25 rokov až doživotie. Vzhľadom na postoj ku skutku, okamžité priznanie sa, oľutovanie skutku a nízky vek páchateľov, im bol trest zákonným spôsobom znížený," reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz na otázku TASR, čo malo vplyv na nižšie tresty pre trojicu mladíkov.

Ako v tejto súvislosti dodal, konanie o dohode o vine a treste iniciovali obvinení. Hoci sa im spočiatku zdali tresty privysoké, keďže sa pohybujú v hornej hranici trestnej sadzby, napokon s nimi súhlasili. Zákonným ústupkom zo strany špeciálnej prokuratúry bolo ich zaradenie do výkonu trestu so stredným stupňom stráženia. Hrozilo im totiž väzenie s maximálnym stupňom stráženia.

Podľa Honza Úrad špeciálnej prokuratúry si nepamätá na podobný prípad, keď by tak mladí páchatelia čelili obvineniu z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Ide tak zrejme o prvý prípad.

Trojica stredoškolákov sa na vraždu taxikára pripravovala niekoľko dní. Nemali vytypovanú konkrétnu osobu. Písomne si pripravili plán, zohnali si kuchynské nože, oblečenie i obuv na prezlečenie, rukavice a plachtu na zabalenie mŕtvoly. Na autobusovej stanici v Liptovskom Mikuláši 14. decembra 2013 okolo 22.00 h nastúpili do taxíka Ivana V. Asi po polhodine, keď ich odviezol do chatovej oblasti Košariská, začali do neho všetci bodať. Mierili do krku, tváre a brucha. Taxikár na mieste vykrvácal a zomrel. Páchatelia z miesta činu ušli. O pár hodín na to ich chytila polícia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodičov v Trnavskom kraji čakajú obmedzenia a kontroly
<< predchádzajúci článok
SDKÚ chce stiahnuť z vodární svojho nominanta

Mladíci dostali za úkladnú vraždu taxikára prísne tresty - diskusné fórum čitateľov