Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2019

Mnangagwa sľúbil vyšetriť zneužitie moci zo strany bezpečnostných sílEmmerson Mnangagwa, archívna snímka.Zdieľať
Emmerson Mnangagwa, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Harare 22. januára (TASR) - Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa prisľúbil v utorok vyšetrovanie bezpečnostných zložiek po tom, ako brutálne zasiahli proti protestujúcim, aktivistom a organizátorom demonštrácií, ktoré vypukli minulý týždeň. Informovala o tom agentúra AFP.


"Násilie a zneužitie úradnej moci zo strany bezpečnostných zložiek je neakceptovateľné a je zradou nového Zimbabwe," uviedol na Twitteri. "Chaos a porušenie disciplíny nebudú tolerované. Zneužitie úradnej moci sa vyšetrí. Ak to bude potrebné, budú padať hlavy."

Taktiež ostro kritizoval protesty, ktoré boli sprevádzané výtržnosťami a rabovaním.

Mnangagwa sa tak vyjadril po prílete do Harare, keď sa predčasne vrátil zo zahraničnej cesty zameranej na prilákanie potrebných investícií.

Koalícia 22 mimovládnych organizácií (The Zimbabwe Human Rights NGO Forum) v piatok oznámila, že v Zimbabwe počas protestov prišlo o život najmenej 12 ľudí a ďalších 78 utrpelo strelné zranenia. Ďalších vyše 240 osôb sa stalo cieľmi rôznych útokov, mučenia a neľudského a ponižujúceho zaobchádzania.

Trojdňové protesty v Zimbabwe boli namierené proti prudkému zvýšeniu cien pohonných hmôt. Zatknutých bolo približne 700 ľudí.

Neprimerané použitie sily zo strany zimbabwianskych úradov počas protestov odsúdila aj Európska únia.

Zimbabwiansky súd v pondelok rozhodol, že vláda nemala právomoc na odstavenie internetu počas protestov. Internet a sociálne médiá boli v utorok ráno už čiastočne sfunkčnené, dodáva AFP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PREHNAL TO: Vodič išiel v Michalovciach s autom rýchlosťou 105 km/h
<< predchádzajúci článok
Na cestách treba jazdiť opatrne, pozor si treba dávať najmä na hmlu

Mnangagwa sľúbil vyšetriť zneužitie moci zo strany bezpečnostných síl - diskusné fórum čitateľov