Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2007

Mnísi vyzvali ľudí, aby sa k nim pridaliOkolo 20 tisíc ľudí, z toho asi polovica mníchov, odštartovalo v nedeľu protesty proti vojenskej junte pri zlatej pagode Šwedagon v centre hlavného mjanmarského mesta Rangún. Demonštrácia sa podľa ...Zdieľať

RANGÚN 23. septembra (WEBNOVINY) - Okolo 20 tisíc ľudí, z toho asi polovica mníchov, odštartovalo v nedeľu protesty proti vojenskej junte pri zlatej pagode Šwedagon v centre hlavného mjanmarského mesta Rangún. Demonštrácia sa podľa svedkov začala asi o 1:30 miestneho času (09:00 SELČ) za účasti asi päťtisíc ľudí vedených mníchmi, ktorí sa zišli pred zlatou pagodou a smerovali do centra mesta. V priebehu hodiny sa však zástup rozrástol na 20 tisíc ľudí, keď mnísi prechádzali cez centrum Rangúnu a okolo ďalšej významnej pagody Sule. Po prvý raz o začiatku protestov v utorok mnísi vyzvali verejnosť, aby sa pridala k ich pochodu.

"Pochodujeme za ľudí," skandovali mnísi. "Chceme, aby sa ľudia k nám pridali." Pochod je doteraz najväčším protestom v Rangúne od vypuknutia protivládnych demonštrácií pred piatimi týždňami po masívnom zvýšení cien pohonných látok, čo mnohým obyvateľom znemožnilo aj dopravu autobusom do práce. Demonštrácie sú najväčšou výzvou pre vládnucu juntu za takmer dvadsať rokov. Protesty sa v nedeľu za účasti asi 500 mníchov konajú aj v meste Mandalay v štvrti Payagyi, kde sú najvýznamnejšie kláštory v krajine.

SITA, AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nevidí dôvody zvyšovať ceny energií na budúci rok
<< predchádzajúci článok
Bush požiada o ďalších 195 miliónov dolárov na vojnu v Iraku