03. júna 2018

Moderná gymnastika: Na ME získali ruské dvojičky Averinové 9 medailí

Ruské moderné gymnastky sa stali majsterkami Európy v piatich disciplínach a celkovo vydolovali dvanásť medailí v hlavnej kategórii. Po viacboji spoločných skladieb sa im v ...

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Guadalajara 3. júna (TASR) - Ruské moderné gymnastky sa stali majsterkami Európy v piatich disciplínach a celkovo vydolovali dvanásť medailí v hlavnej kategórii. Po viacboji spoločných skladieb sa im v španielskej Guadalajare síce nepodarilo ovládnuť všetky súťaže, ale celkovo jasne dominovali a to najmä vďaka sesterským dvojičkám Averinovým a ich deviatim kovom. Viacboj vyhrala Arina so súhrnnou známkou 79,250 pred Dinou (77,750), tretia skončila Bulharka Kacjarina Halkinová (77,625).

Arina Averinová získala zlato aj za obruč a v ďalších troch náčiniach vybojovala dve striebra a bronz. Kužele sa stali korisťou jej o 20 minút mladšej sestry, ktorá mala spolu so všeobecnou disciplínou bilanciu jeden titul a tri striebra. Obe favoritky stáli na stuhovom pódiu tesne za Halkinovovu a v cvičení s loptou triumfovala Izraelka Linoy Ashramová.

V nedeľňajších spoločných skladbách s jedným náčiním triumfovali Talianky a v "spoločkách" na 3+2 náčinia Bulharky, pričom superveľmoc nezískala ani medailu. Rusky si napravili náladu jasným triumfom v tímovom hodnotení individuálnych junioriek a dospelých spoločiek. Ziskom 151,425 b. takmer o 10 bodov odsunuli na druhé miesto Ukrajinky, tretie boli Bulharky. Majstrovstvá vrcholili v nedeľu večer individuálnymi súťažami s jednotlivými náčiniami.

Slovensko na šampionáte zastupovali len dve juniorky. V kvalifikáciách najlepšie umiestnenie dosiahla Petra Horváthová 45. miesto v cvičení s kuželami (11,950 b.), so stuhou skončila o priečku nižšie a s loptou na 48. mieste. Jej ani Ingrid Valkovej nevyšla obruč, naopak najvyššie známky obe dosiahli v lopte (Horváthová 12,300, Valková na 49. mieste 12,150).