Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. mája 2010

MOST: Na diaľnice sa má využiť aj druhý pilierŠtát by mal podľa strany Most-Híd pri financovaní výstavby diaľnic využiť prostriedky z druhého dôchodkového piliera. Na tlačovej besede to uviedol ...Zdieľať
ivan svejna Ivan Švejna

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - Štát by mal podľa strany Most-Híd pri financovaní výstavby diaľnic využiť prostriedky z druhého dôchodkového piliera. Na tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Ivan Švejna Súčasný spôsob výstavby diaľnic cez PPP projekty totiž považuje za predražený. Poukázal na to, že v systéme starobného dôchodkového sporenia sa nachádzajú vyše 3 mld. eur. "Tieto peniaze sú uložené v nízko výnosných aktívach," povedal. Dôchodkové správcovské spoločnosti sú podľa Švejnu ochotné investovať do kvalitných dlhových cenných papierov s dlhodobou návratnosťou, ktoré sa využijú na financovanie diaľnic.

"Náš návrh je, že by takéto investície mohli tvoriť 20 percent portfólia dôchodkových spoločností," uviedol Švejna. Išlo by tak podľa neho o sumu približne 600 mil. eur, ktoré by mohli smerovať na výstavbu diaľnic. Využitie prostriedkov v druhom pilieri je podľa Švejnu výhodné pre obe strany. "Je to výhodné pre štát, keďže tie zdroje sú lacnejšie a je to výhodné aj pre sporiteľov, pretože budú mať adekvátny výnos," skonštatoval podpredseda strany Most-Híd. Ročný výnos pre sporiteľov by podľa neho mohol predstavovať okolo 5 až 5,5 %.

Dôchodkové správcovské spoločnosti spravovali k 7. máju vo svojich fondoch majetok sporiteľov v celkovej hodnote takmer 3,2 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri tak oproti predchádzajúcemu týždňu klesla o 0,4 mil. eur. V rastových fondoch evidovali dôchodkové spoločnosti k minulému piatku vyše 2,12 mld. eur. Vo vyvážených fondoch bolo takmer 930,6 mil. eur a v konzervatívnych fondoch vyše 141,7 mil. eur.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mužskou antikoncepciou sa stane možno ultrazvuk
<< predchádzajúci článok
Poslanci prediskutujú pôžičku zadlženému Grécku

MOST: Na diaľnice sa má využiť aj druhý pilier - diskusné fórum čitateľov