Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. apríla 2017

Možnosti, ako bojovať s extrémizmom, ponúknu životné príbehyAko zabrániť ďalšiemu nárastu extrémizmu, ako nenásilne eliminovať násilie... Inšpirovať môžu silné príbehy ľudí, ktorí sa tvárou v tvár stretli s agresiou ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 5. apríla (TASR) - Ako zabrániť ďalšiemu nárastu extrémizmu, ako nenásilne eliminovať násilie... Inšpirovať môžu silné príbehy ľudí, ktorí sa tvárou v tvár stretli s agresiou radikalizmu a o svojich peripetiách a osudových obratoch porozprávajú na dvojdňovej konferencii pod názvom Hodnotové konflikty a násilie, ktorá sa dnes začína v Bratislave.


Podujatie je súčasťou série konferencií neziskovej organizácie PDCS Občianski aktéri v konfliktoch, jej motívom je poukázať na to, čo funguje i čo môže fungovať v boji proti extrémizmu, netolerancii a polarizácii spoločnosti.

"Vieme, že pomáha spájať sa a tvoriť siete ľudí, ktorí veria v ľudskosť a demokraciu, ale to zrejme nestačí. Preto sme sa rozhodli do Bratislavy pozvať ľudí so silnými osobnými skúsenosťami s násilím a radikálmi, ale aj s projektmi, ktoré spájajú a pomáhajú kultivovať dialóg,“ uviedol v tejto súvislosti expert na transformáciu konfliktov z neziskovej organizácie PDCS Dušan Ondrušek.

Medzi rečníkmi na konferencii bude bývalý člen Ál-Káidy Hanif Qadir, ktorý prostredníctvom svojej organizácie Active Change Foundation viac ako 14 rokov pomáha v Londýne mladým moslimom ohrozeným radikalizáciou. Vystúpi tiež Mike Haines, brat známeho humanitárneho pracovníka Davida Hainesa, ktorého popravil Islamský štát. "Na konferencii sa s nami podelí o svoje aktuálne príbehy transformácie mladých radikalizovaných ľudí, z jeho ciest a prednášok na univerzitách, školách, v mešitách či kostoloch," informovala TASR Adela Tihláriková z PDCS.

Ďalšími rečníkmi budú líder Krymských Tatárov Mustafa Džemilev či Bjorn Ihler, ktorý prežil útok Andersa Breivika na ostrove Utoya v roku 2011. O terénnej práci s extrémizmom ovplyvnenou mládežou porozpráva Stefan Shutzler z Berlína, ktorý sa venuje radikálnym futbalovým fanúšikom, známym ako "hooligans". Expertka na občiansku spoločnosť z Moldavska Antonina Fonari bude zasa hovoriť o pozícii a vhodnom prístupe občianskych aktérov, vystavených rôznym formám násilia zo strany verejnosti, politikov či médií.

Konferencia sa začína o 09.30 h, podrobný program možno nájsť na stránke www.pdcs.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miro Žbirka predstavuje nový singel a klip Voľný deň
<< predchádzajúci článok
Šiesty aprílový deň sa osobitne spája so športom za rozvoj a mier

Možnosti, ako bojovať s extrémizmom, ponúknu životné príbehy - diskusné fórum čitateľov