Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2010

MS SR: U Harabina sa dalo hlasovať len zaExministerka spravodlivosti Viera ...Zdieľať
ivan harabin Zľava: Ministerka spravodlivosti Viera Petríková, predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin a prezident Ivan Gašparovič.

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Exministerka spravodlivosti Viera Petríková sa zúčastnila na výberovom konaní na post sudcu Občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR, na ktorého priebeh,
vyhodnotenie aj dôsledky má ministerstvo spravodlivosti a Najvyšší súd SR odlišný názor.

Súd, ktorému predsedá Štefan Harabin, dnes obvinil ministerstvo, že sa výberové konanie pokúša manipulovať. NS SR zverejnil hlasovací lístok zástupcu ministerstva Martina Maliara, ktorý sa na konaní zúčastnil.

Po prezentácii dvoch kandidátok na tento sudcovský post - Ley Stavičkovej (predsedníčka senátu Krajského súdu v Trnave, dočasne pridelená na NS SR) a Viery Petríkovej (sudkyňa Okresného súdu Vranov nad Topľou, dočasne pridelená na NS SR) aj zástupca ministerstva označil v lístku ich poradie.

Najvyšší súd dnes pripomenul svoje piatkové vyjadrenie, v ktorom uviedol, že komisiou bola vybratá Petríková a "za jej výber hlasoval aj člen komisie nominovaný ministerkou spravodlivosti Žitňanskou, pán Maliar". Zároveň pripomenul reakciu ministerstva spravodlivosti na tvrdenie súdu, ktoré uviedlo, že "to nie je pravda".

Problém je podľa zistení SITA v podobe "hlasovacieho" lístka. Podľa ministerstva hlasovacie lístky neboli uspôsobené na hlasovanie o úspešnosti kandidátov obvyklým spôsobom (za, proti, zdržal sa a následne o poradí vo výberovom konaní), ale umožňovali hlasovanie len o poradí uchádzačiek.

"Zástupca MS SR sa preto nad tým pozastavil a ústne vyjadril, že sa zdržiava hlasovania o úspešnosti pri oboch uchádzačkách," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Zápisnica však budí dojem, že sa hlasovalo o dvoch veciach - o úspešnosti kandidátov a o ich poradí.

"Ak by to tak aj bolo, a hlasovanie by prebehlo ústne, je zvláštne, prečo tam nie je zaznamenaný postoj zástupcu MS SR, ktorý sa zdržal hlasovania," dodal Bubla. Vzhľadom na tieto skutočnosti je podľa neho oprávnené opýtať sa, či forma hlasovacích lístkov vôbec počítala s tým, že niektorý člen komisie vyjadrí iný názor ako za.

"MS SR preto nesúhlasí so záverom výberového konania, ktorý má plynúť zo zápisnice, že pani Viera Petríková uspela vo výberovom konaní a všetci členovia výberovej komisie hlasovali za," uzavrel Bubla. NS SR však dnes v stanovisku napísal, že ak by Maliar nesúhlasil s kandidátkami, "mohol odmietnuť hlasovať, zdržať sa alebo neoznačiť nikoho".HARABIN: Ani primára na ortopédii nemôže vyberať vrátnik nemocnice


Zápisnicu z výberového konania, ktorá bola predložená, odmietol zástupca ministerstva podpísať. Agentúra SITA má k dispozícii kópiu zápisnice a podpis tam skutočne chýba. Zástupca ministerstva zároveň navrhol doplnenie zápisnice o dve skutočnosti - jedna sa týka spomínaného problému a druhá údajného procesného pochybenia NS SR.

Chcel totiž niekoľko dní pred výberovým konaním dostať hodnotenia a osobné spisy uchádzačiek, aby sa s nimi oboznámil. Dostal ich až v deň výberu.

Pre najvyšší súd je tiež zarážajúce, že sudcu najvyššieho súdu vyberá za rezort spravodlivosti odborne vyšší súdny úradník. „Ani primára na ortopédii nemôže vyberať vrátnik nemocnice, hoci je slušný, pracovitý a čestný človek,“ vyhlásil predseda NS SR Štefan Harabin.

Zástupca ministerstva je pritom podľa informácií SITA generálnym riaditeľom sekcie civilného práva ministerstva spravodlivosti.


SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nórsky šialenec zastrelil dve dcéry a manželku
<< predchádzajúci článok
Škrty vlády majú splatiť Ficov účet

MS SR: U Harabina sa dalo hlasovať len za - diskusné fórum čitateľov