Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. augusta 2010

Muňko nesúhlasí s dôvodmi svojho odvolaniaBývalý generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko považuje dôvody na svoje odvolanie, pre ktoré ho vláda Ivety Radičovej pozbavila ...Zdieľať
munko Dušan Muňko

Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Bývalý generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko považuje dôvody na svoje odvolanie, pre ktoré ho vláda Ivety Radičovej pozbavila funkcie, za účelovo vymyslené. "Skutočným dôvodom nie je nepriaznivá ekonomická situácia v Sociálnej poisťovni, pretože tá je daná ekonomikou štátu a ovplyvnená finančnou krízou. Dôvodom nie je ani to, že som poberal dva platy, pretože ten poslanecký som daroval na sociálne účely. Skutočným dôvodom môjho odvolania je to, že som členom opozičného Smeru a poslancom Národnej rady SR za túto stranu," uviedol Dušan Muňko.

Exriaditeľ poisťovne odmieta kriminalizovanie jeho osoby. "Počas mojej funkcie som žiadne rámcové zmluvy na dodávky softvéru alebo iných produktov s firmou Datalan neuzatváral. Podpísal som len kúpne zmluvy dané rámcovými zmluvami, ktoré boli uzatvorené mojimi predchodcami. Inak som postupovať ani nemohol," upozornil. Ak by podľa neho tieto kúpne zmluvy nepodpísal, hrozili Sociálnej poisťovni miliónové sankcie, ako aj znefunkčnenie jej činnosti, napríklad zastavenie výplaty dôchodkov. "Okrem toho, Sociálna poisťovňa má v oblasti informačných technológií okrem firmy Datalan uzatvorené zmluvy aj s ďalšími renomovanými spoločnosťami, ako napríklad Siemens, CSC, Softec, Gratex, IBM," konštatuje.

Muňko tiež odmieta tvrdenie vlády o tom, že neplnil uznesenie dozornej rady a neinformoval ju o podpise kúpnych zmlúv. "Príprava a podpis zmluvy s Datalanom prebehli podľa zákona. Uskutočnilo sa verejné obstaranie, o ktorom bola dozorná rada informovaná. Následný podpis kúpnych zmlúv, ktoré vyplývajú z rámcovej zmluvy, je už len technickou záležitosťou, ktorú som nemohol ovplyvniť. Načo by potom boli rámcové zmluvy, keby sa pred plnením mali rušiť a spochybňovať," spýtal sa. Ako tvrdí, odmietol podpísať viacero návrhov zmlúv, ktoré boli pre Sociálnu poisťovňu nevýhodné. "Napríklad som vypovedal aj zmluvu na obstaranie stravovacích lístkov. Tá bola uzatvorená bez verejného obstarania a navyše dodávateľ si účtoval neopodstatnené a bez akéhokoľvek dôvodu provízie vo výške až 2,8 % z objemu dodaných lístkov," zdôraznil bývalý šéf poisťovne.

Ako pokračoval, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne pri takých slabých právnych nástrojoch na výber poistného a na vymáhanie pohľadávok, ako má v súčasnosti táto inštitúcia, zásadne tieto ukazovatele neovplyvní. "Ak nie je pri sociálnych odvodoch zakotvená povinnosť platenia a trestná zodpovednosť tak ako je to pri daniach, potom je výber poistného výrazne oslabený," povedal Muňko. V čase finančnej krízy je podľa neho jasné, že výber poistného poklesne a vymáhanie pohľadávok je zložitejšie. "Napriek tomu sme týmto otázkam venovali zvýšenú pozornosť a na poradách riaditeľov pobočiek, či operatívnych poradách alebo na rokovaniach dozornej rady bolo prijatých veľa opatrení, ktoré sa plnia a prinášajú pozitívne výsledky," dodal exriaditeľ Sociálnej poisťovne.

Vláda na svojom piatkovom výjazdovom zasadnutí v Košiciach odvolala z funkcie riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Dušana Muňka. Ako po rokovaní vlády informovala premiérka Iveta Radičová, dôvody na jeho odvolanie boli také závažné, že sa nimi bude zaoberať Úrad boja proti korupcii. Podľa nej by malo ísť o závažné porušenie zákonov v oblasti hospodárenia Sociálnej poisťovne. Ako po skončení rokovania vlády informoval minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál, dôvodom odvolania Muňka bolo, že neplnil úlohy vyplývajúce zo strategických zámerov. Mihál zároveň uviedol, že zatiaľ nikoho nenavrhol za Muňkovho nástupcu. Ako sa uvádza v návrhu na Muňkovo odvolanie, vlani klesla úspešnosť výberu poistného. Celková úspešnosť v decembri 2009 dosiahla 97,24 %, kým v roku 2008 to bolo 99,3 %. Poisťovňa pod Muňkovým vedením neuspela pri zvyšovaní vymáhania pohľadávok, keď ich objem narástol zo 791 mil. eur na viac ako 826 mil. eur.

Napriek záväzku optimalizovať stavy pracovníkov SP sa ich počet každoročne zvyšoval. SP tiež podľa vládneho materiálu neplnila dohody a zrušila audit, ktorý mal umožniť jej reštrukturalizáciu. Muňko tiež údajne neplnil úlohy, ktoré mu uložila dozorná rada SP. Poisťovňa tiež mala laxne pristupovať k vymáhaniu pohľadávok od zdravotníckych zariadení. Ďalším dôvodom bolo neplnenie schváleného rozpočtu SP. Podľa návrhu na Muňkovo odvolanie bol rozpočet zle nastavený, keď počítal aj s vysokým návratom poistencov z druhého do prvého piliera. Vysokým tempom klesali príjmy z dlžného poistného, keď rozdiel skutočnosti oproti rozpočtu bol viac ako 554 mil. eur. Hospodárenie SP skončilo v roku 2009 s výsledkom o viac ako 321 mil. eur horším, ako sa predpokladalo v rozpočte, kým v roku 2008 to bolo s výsledkom lepším o 305 mil. eur.

Dušan Muňko sa stal riaditeľom Sociálnej poisťovne za predchádzajúcej vlády Roberta Fica. Stredopravá vláda premiérky Ivety Radičovej už skôr nesúhlasila s tým, aby sa Muňko na jej zasadnutiach zúčastňoval, keďže je navyše poslancom za Smer-SD v súčasnom parlamente. Muňko, ktorý mal podľa zákona byť vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne do roku 2014, však odchod z funkcie odmietol.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Učiteľom možno siahnu na prémie či vzdelávanie
<< predchádzajúci článok
Prvá skúška sčítania hlasov v referende v poriadku