Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. septembra 2006

MVO predložili pripomienku, v stredu majú o 2 % rokovať s MFSRMimovládne organizácie (MVO) dnes predložili pripomienku k návrhu zákona o zrušení poukazovania 2 % z daní právnických osôb, následkom ktorého by ročne prišli asi o 700 miliónov korún. Proti ...Zdieľať
BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Mimovládne organizácie (MVO) dnes predložili pripomienku k návrhu zákona o zrušení poukazovania 2 % z daní právnických osôb, následkom ktorého by ročne prišli asi o 700 miliónov korún. Proti jeho schváleniu sa prostredníctvom internetovej stránky www.changenet.sk písomne vyslovilo 3 800 občanov, čím výrazne prekročili potrebnú hranicu 500 podpisov. Ako agentúru SITA informoval advokát Peter Haňdiak, ktorý sa podieľal na tvorbe legislatívy upravujúcej asignáciu 2 % z daní právnických a fyzických osôb, dnes popoludní sa stretnú predstavitelia MVO. Chcú rokovať o legislatívnych návrhoch ako upraviť súčasné znenie zákona a predísť zneužívaniu tohto mechanizmu. Svoje závery predložia v stredu na stretnutí so zástupcami Ministerstva financií (MF) SR. "Konkretizovať budem až po dnešnom zasadnutí, určite však chceme dôjsť k dohode, aby sa v mechanizme mohli realizovať právnické osoby a sme proti zvýšeniu minimálneho limitu poukazovanej čiastky fyzickými osobami z 20 na 250 korún," uviedol Haňdiak.

Rezort financií návrh zrušiť 2 % z dane z príjmu právnických osôb vybraným neziskovým organizáciám zdôvodnilo tým, že daný prvok je zbytočným nesystémovým opatrením. Tento mechanizmus sa vyznačuje podľa rezortu mimoriadnou administratívnou náročnosťou, nízkym výnosom a mimovládne organizácie ho veľmi často zneužívajú. Prijímateľom môžu byť podľa zákona občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy či neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby a cirkvi, ak sa zaoberajú rozvojom a ochranou duchovných hodnôt, ochranou ľudských práv, životného prostredia, podporou športu alebo poskytovaním sociálnej pomoci.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nepokoje v Budapešti ohrozujú stabilitu a budúcnosť krajiny
<< predchádzajúci článok
SLK Turčianske Teplice za polrok so ziskom 1,3 mil. Sk

MVO predložili pripomienku, v stredu majú o 2 % rokovať s MFSR - diskusné fórum čitateľov