Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2006

Na budúci rok bude Číne chýbať 15 miliónov pracovných miestČíne bude na budúci rok chýbať 15 milión pracovných miest, uviedli v piatok čínske štátne médiá. Približne 25 miliónov obyvateľov mestských sídiel bude hľadať zamestnanie, ale budú mať k ...Zdieľať

PEKING 8. decembra (WEBNOVINY) - Číne bude na budúci rok chýbať 15 milión pracovných miest, uviedli v piatok čínske štátne médiá. Približne 25 miliónov obyvateľov mestských sídiel bude hľadať zamestnanie, ale budú mať k dispozícii iba 10 miliónov pracovných miest, uvádza denník China Daily, ktorý cituje vládneho výskumníka. "Predpokladáme, že tlak na trhu práce zostave v roku 2007 vysoký," povedal Jang Jijung, námestník Inštitútu hospodárskeho výskumu pri Štátnej komisii pre rozvoj a reformy. Situáciu zhoršuje to, že do miest sa prisťahovalo 120 miliónov nekvalifikovaných robotníkov z vidieka hľadajúcich prácu, dodal. Okrem toho podľa ministerstva školstva štúdium na univerzitách na budúci rok ukončí rekordný počet 4,95 milióna študentov, čo je o 820 tisíc viac ako v tomto roku. V roku 2005 bola v čínskych mestách miera nezamestnanosti 4,2 percenta. Údaje o tomto roku nie sú k dispozícii.

Zahraniční ekonómovia Čínu opakovane kritizujú za to, že zverejňuje nespoľahlivé štatistické údaje o miere nezamestnanosti. Osobitne poukazujú na fakt, že vývoj nezamestnanosti na vidieku sa do štatistík nezahŕňa. Jang Jijung, námestník Inštitútu hospodárskeho výskumu, uviedol, že krajina bude musieť výrazne rozšíriť odvetvia služieb a podporovať snahu o opätovné zamestnávanie, aby zmiernila napätie na trhu práce. Na podporu opätovného zamestnávania je v čínskom štátnom rozpočte na tento rok vyčlenených 25,1 miliardy jüanov. Inštitút hospodárskeho výskumu navrhuje, aby sa na tento účel na budúci rok vyčlenilo najmenej 40 miliárd jüanov. Za prvé tri štvrťroky tohto roka vzrástla čínska ekonomika o 10,7 percenta. Vzhľadom na rast produktivity sa však počet pracovných príležitostí nezvyšuje rovnakým tempom.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Divé slony udupali štyroch ľudí
<< predchádzajúci článok
Sexuálna aféra poľského ministra mení program premiéra

Na budúci rok bude Číne chýbať 15 miliónov pracovných miest - diskusné fórum čitateľov