Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. januára 2018

Na Colours of Ostrava príde aj speváčka Joss StoneNa archívnej snímke Joss StoneZdieľať
Na archívnej snímke Joss Stone Foto: TASR/AP
Bratislava 11. januára (TASR) - Do programu medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. júla v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovíc, pribudli tri veľké ženské osobnosti, sú nimi britská soulová speváčka Joss Stone, Oumou Sangaré z Mali, ktorá patrí medzi najvýznamnejších afrických umelcov všetkých dôb, a Beth Ditto, speváčka skupiny Gossip.


„Okrem toho, že všetky tri vládnu výnimočnými hlasmi, majú spoločné aj to, že sa výrazne angažujú v spoločenských otázkach,” zdôrazňuje riaditeľka festivalu Zlata Holušová a dodáva: „Oumou Sangaré aktívne bojuje za práva afrických žien, Joss Stone spolupracuje s najrôznejšími charitami, prechádza 200 krajín sveta a spolupracuje s miestnymi hudobníkmi, a Beth Ditto je hlasnou advokátkou práv LGBT komunity.”Joss Stone sa v 17 rokoch stala najmladšou hudobníčkou nominovanou na Mercury Prize a víťazkou britskej hitparády. Získala Grammy a dvakrát Brit Awards, predala viac ako 14 miliónov albumov a premenila sa na hviezdu najvyššieho kalibru. Vystupovala s Jamesom Brownom, Gladys Knight, Jeffom Beckom, Stevie Wonderom, Ringom Starrom a v rámci formácie Super Heavy s Mickom Jaggerom a Daveom Stewartom z Eurythmics. Svet čiernej soulovej hudby v nej našiel svoju bielu kráľovnú.

„Soul nie je hudobný žáner, ale vyjadrenie pocitu, ktorým sa dá obsiahnuť všetko,” hovorí Joss. Dôkazom jej ochoty neustále experimentovať je turné Total World Tour, v rámci ktorého sa rozhodla navštíviť 204 krajín a spolupracovať s miestnymi hudobníkmi.

Oumou Sangaré stelesňuje africkú ženskosť, eleganciu, rozhodnosť aj nezávislosť. „Ona je Muhammad Ali medzi africkými divami v ringu, tá najväčšia. Bodá ako motýľ, lieta ako včela,“ povedal riaditeľ Womex Christoph Borkowsky, kde minulý rok preberala speváčka prestížne ocenenie. Od svojich 21 rokov Oumou hovorí nahlas o veciach, čo sú v Mali viac ako tabu. Postavila sa proti spoločenskému poriadku znevýhodňujúcemu ženy. Na novom albume Mogoya otvára témy stúpajúcich samovrážd mladých, odrádza od emigrácie a varuje pred cielenými fámami a nebezpečnými dezinformáciami. Naštvaná je aj z politiky, vojen a náboženského extrémizmu.

Beth Ditto vládla 17 rokov dancepunkovej formácii Gossip. S ňou v roku 1999 vtrhla zúrivo na scénu, bez ostychu sa zvliekajúc na koncertoch. V tom čase 18-ročná lesbička od začiatku odkazovala, že väčšia váha nemusí byť hneď diskriminačná a dievčenský hriech hriechov je možné pretaviť v sebavedomú prednosť. K popkultúrnej ikone jej pomohla aj spolupráca s módnymi návrhármi, modeling a neskôr aj vlastná kolekcia šiat. The Gossip sa predovšetkým vďaka nej usadili na hudobnej scéne v pozícii vyhľadávanej a počúvanej kapely, ktorá nešetrila puritánmi a politikmi. Rozpad The Gossip Beth nezaskočil, s producentkou Jennifer Decilveo nahrala album Fake Sugar a hneď na to vyrazila na turné.

Medzi už skôr potvrdenými menami sú London Grammar, George Ezra, Ziggy Marley, Beth Ditto, Aurora, Cigarettes After Sex, Jon Hopkins Live, Jóhann Jóhannsson a Slaves. Festival sa na jeseň 2017 dostal do desiatky najlepších najväčších festivalov v prestížnej ankete European Festival Awards.

Štvordenné vstupenky sú k dispozícii v e-shope na webových stránkach festivalu colours.cz a v sieti Ticketpro. TASR informoval PR manažér podujatia Zdenko Hanout.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sochy z mariánskeho stĺpa z Trnavy objavili po 250 rokoch v Galante
<< predchádzajúci článok
Paul McCartney požičal Mirovi Žbirkovi muzikantov

Na Colours of Ostrava príde aj speváčka Joss Stone - diskusné fórum čitateľov