Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

27. októbra 2013

Na Fashion LIVE! priviedli slovenskú módu k životu Hanečka, Holubec či KimličkaTo najlepšie z domácej módnej scény predstavili v sobotu na podujatí Fashion LIVE! v centre Bratislavy Lubica Poncik, Petra Poórová, Boris Hanečka, Lukáš Kimlička a Marcel HolubecZdieľať
Fashion LIVE! Lukáš Kimlička
 
V priestoroch Starej tržnice a centra kontAKT uprostred Bratislavy v sobotu odštartoval hlavný program módneho podujatia Fashion LIVE!, ktoré zorganizovali slovenskí dizajnéri s podporou Slovak Fashion Councilu a OLO-dressing po zrušenom Bratislava Fashion Weekende (BFW). Na prípravu dvoch dní módnych prehliadok a predajných showroomov mali len pár týždňov, výsledkom boli prehliadky Lubice Poncik, Petry Poórovej, Borisa Hanečku, Lukáša Kimličku a Marcela Holubca W.

Veľká časť módnych tvorcov, ktorí mali pôvodne prezentovať svoje nové kolekcie na BFW začiatkom októbra, spojila sily a aj bez pomoci významných sponzorov vytvorila alternatívu veľkého módneho víkendu s voľným vstupom pre širokú verejnosť. Dvere Starej tržnice, kde sa tento víkend konajú prehliadky niektorých z najtalentovanejších slovenských návrhárov, boli otvorené pre všetkých návštevníkov.
 

Prvý deň prehliadok v Starej tržnici otvorila Lubica Poncik. Jej kolekcia s názvom Impulse & Allure sa skladala z 15 modelov v čiernej a bielej, ktoré dopĺňali pestré odtiene oranžovej, žltej či zelenej farby a zaujímavé potlače. Motívy a strihy kolekcie boli inšpirované historickými textíliami a slovenským ľudovým odevom. Výrazným detailom bola potlač iluzívnej výšivky na jednotlivých modeloch. Autorka sa vo svojej línii pohrala s rôznymi materiálmi, ľahké a vzdušné hodvábne šifóny a čipku dopĺňali hrubé kožušiny či ťažko a luxusne pôsobiaci zamat. Medzi najvýraznejšími kúskami kolekcie boli dlhé farebné sukne či krátke zelené šaty s čiernou šifónovou aplikáciou.
 

Petra Poórová na Fashion LIVE! predstavila líniu s názvom Happy Dreamer, určenú všetkým „šťastným snílkom“. Pestrá kolekcia dámskych a pánskych modelov bola najveselšou časťou sobotňajšieho dňa prehliadok. Celá kolekcia, vrátane látok, potlačí či doplnkov, bola vyrobená na Slovensku. Podľa slov autorky sa jej línia „realizovala od Malaciek až po Svidník.“ Jej najobľúbenejšou časťou však bola spolupráca s Ozetou Trenčín. S ich pomocou vytvorila elegantné, štýlové pánske košele či obleky. Za pozretie zaiste stoja i farebné šaty s retro nádychom či zimné kabáty v pestrých farebných odtieňoch pre dámy i pánov. Poórová svoju kolekciu doplnila autorskými šperkami z plexiskla a taškami.
 

Známy slovenský dizajnér Boris Hanečka po dlhom čase predstavil ready-to-wear kolekciu vo vlastnej réžii. „Ja som si vymyslel takú srandu, že robím dievča, ktoré je potomkom otca samuraja a matky slovenskej divy,“ povedal Hanečka pre agentúru SITA. „Je to taký etnický remix,“ dodal. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo väčšina slovenských dizajnérov v tomto období predstavuje kolekcie na aktuálnu sezónu, Hanečka ukázal líniu na jar/leto 2014 a priblížil sa tak k svetovému trendu, kde sa módne kolekcie predstavujú o sezónu vopred.

Boris Hanečka
 

Všestranne talentovaný módny tvorca Lukáš Kimlička na Fashion LIVE! predstavil kompletnejšiu verziu svojej prvej pánskej kolekcie, ktorú predviedol nedávno i počas Bratislavských módnych dní. Jeho kolekcia MAN 2014 je takisto určená na nadchádzajúcu sezónu a okrem minimalistických a premyslených strihov obsahuje i jedinečné autorské potlače. Keďže Kimlička je známy aj ako módny fotograf, na svojich tričkách, mikinách či kabátoch použil autorské fotografie slovenských modelov, z ktorých niektorí v sobotu predviedli i kúsky so svojou podobizňou.
 

Posledným dizajnérom prvého dňa nového módneho víkendu v Bratislave bol talentovaný Marcel Holubec W. Jeho línia Les Choses de la Vie...II. bola, podobne ako jeho predošlá kolekcia, inšpirovaná šperkami Bety K Majerníkovej z línie Pozemské záhrady. Jednotlivé fragmenty šperkov sa odzrkadlili v kaleidoskopických potlačiach či geometrických štruktúrach jednotlivých modelov. Kolekcia prekvapila pestrejšou farebnosťou, ktorá pre Holubca nie je veľmi typická. Čiernu a bielu tentoraz dopĺňala ružová či tyrkysová a ťažké materiály dopĺňali jemné, ľahké hodváby.
 

Prvý deň prehliadok podujatia Fashion LIVE! ukončila dražba Signal Gold, ktorej hlavným cieľom je podporiť slovenskú módnu scénu a vyzbierať prostriedky na organizáciu tohto módneho eventu. Do originálnej dražby sa zapojila trojica dizajnérov Veronika Hložníková, Hana Převrátilová a Boris Hanečka, z ktorých každý vytvoril jeden unikátny model. Jednotlivé modely si záujemcovia môžu vydražiť do nedele 20:00 na stránke www.fashionlive.sk.

Petra Poórová
 

V priestoroch Starej tržnice, ktoré počas podujatia dostali názov Black stage, sa v nedeľu predstaví ďalšia skupina dizajnérov a značiek. O 15:00 druhý deň prehliadok otvorí internetový obchod so slovenskou módou Inperia a po nej sa predstaví VŠVU Atelier 343, Jana Kuzmová, La Femme, prestížny český návrhár pôsobiaci v Paríži Jakub Polanka či Lenka Sršňová. Počas celého dňa budú tiež otvorené predajné showroomy v centre kontAKT na Ventúrskej 12, kde si záujemcovia môžu pozrieť tvorbu mnohých slovenských značiek.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozhovor: Adrienu Bartošovú determinuje kvalitná hudba s výpovednou hodnotou
<< predchádzajúci článok
Druhý večer džezákov priniesol pestrú dramaturgiu

Na Fashion LIVE! priviedli slovenskú módu k životu Hanečka, Holubec či Kimlička - diskusné fórum čitateľov