Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. januára 2008

Na filmovom festivale Sundance rozdali oceneniaPríbeh imigrantov prichádzajúcich do Spojených štátov amerických a dokumentárny film a následkoch hurikánu Katrina získali hlavné ocenenia na filmovom festivale Sundance.Zdieľať
Cenu poroty za najlepšiu drámu získala Courtney Hunt za film Frozen River (2008). Snímka zobrazuje dve ženy, ktoré sa spoja a udávajú imigrantov prichádzajúcich po zamrznutej rieke. Vo filme, ktorého nakrúcanie trvalo štyri roky, si zahrali aj Melissa Leo, Misty Upham, Charlie McDermott, Michael O'Keefe a Mark Boone Jr. Cenu za najlepší dokumentárny film si odniesli Tia Lessin a Carl Deal za snímku Trouble the Water (2008). Autobiografické dielo o tom, čo spôsobil hurikán Katrina obyvateľom New Orleans, kladie otázky aj o vzťahu USA k životnému prostrediu.

Medzi ďalšími ocenenými bol aj James Marsh za film Man on Wire (2008), ktorý zaznamenáva tanec francúzskeho umelca na drôte medzi budovami newyorských dvojičiek, ako aj švédsky filmový tvorca Jens Jonsson za film Ping-pongkingen (2007) o mladom športovcovi. Publikum ocenilo snímky Josha Tickella s názvom Fields of Fuel (2008), Jonathana Levina a jeho film The Wackness (2008), ako aj film Captain Abu Raed, ktorý režíroval Amin Matalqa.

Cenu pre najlepšieho režiséra si odniesol Lance Hammer za drámu Ballast. Náklonnosť poroty získal aj Francúz Nino Kirtadze a ruská režisérka Anna Melikyan. V oblasti scenáristiky ocenili Alexa Riveru, Davida Rikera a Samuela Benchetrita.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: SUNDANCE: Cenu poroty za najlepšiu drámu získal film Push (25. 1. 2009)nasledujúci článok >>
Zomrel syn Marlona Branda
<< predchádzajúci článok
Mačku s piatimi končatinami čaká operácia