Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. júla 2007

Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou 1500 účinkujúcichDetva bude od piatka do nedele žiť 42. ročníkom festivalu Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP). V 10 scénických programoch v amfiteátri a 11 sprievodných podujatiach v centre mesta ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 5. júla (WEBNOVINY) - Detva bude od piatka do nedele žiť 42. ročníkom festivalu Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP). V 10 scénických programoch v amfiteátri a 11 sprievodných podujatiach v centre mesta vystúpi podľa organizátorov okolo 1500 účinkujúcich. Diváci si tiež budú môcť pozrieť osem výstav, z toho sú tri stále expozície.

Ako uviedla predsedníčka programovej rady Anna Ostrihoňová, v piatok večer otvorí festival už tradične uvítací program domácich súborov a sólistov z regiónu Podpoľania Vitajte v Detve. Po nich bude amfiteáter patriť programu Pozdravy hostí, vytvorenom v spolupráci s festivalom vysokoškolských súborov Akademický Zvolen.

Druhý festivalový deň otvorí program Obrázky z Gemera, ktorý prinesie v rámci každoročného predstavovania folklóru inej oblasti Slovenska ukážky zvykoslovia Gemeru a Malohontu v podaní tamojších súborov a skupín. Medzi stabilné prvky dramaturgie FSP patrí aj vystúpenie jubilujúcich súborov, tento rok to bude Urpín z Banskej Bystrice a detský súbor Zornička zo Zvolena. Nasledujúci program Pri muzikách bude v réžii ľudovej hudby Jara Hazlingera z Detvy a ľudovej hudby folklórneho súboru Šarišan z Prešova. Sobotný večer uzavrie program Kvety pre pána profesora, venovaný choreografovi Štefanovi Nosáľovi pri príležitosti jeho životného jubilea. Predstaví sa v ňom 12 folklórnych súborov, ktoré ako choreografi vedú Nosáľovi žiaci.
Záverečný festivalový deň otvorí program speváckych skupín, po ktorých sa už tradične v gescii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí predstavia krajanské súbory. Tento rok to bude program Naša brána otvorená, v ktorom vystúpia slovenské folklórne súbory a skupiny zo Srbska, Chorvátska, Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, USA, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Rumunska. Po popoludňajšom programe detských folklórnych kolektívov uzavrie 42. FSP galaprogram Sviatok pod Poľanou.

Medzi sprievodnými podujatiami festivalu nebude ani tento rok chýbať jarmok tradičných ľudových remesiel, ukážky prípravy tradičných jedál s ochutnávkou, tvorivá dielňa výrobcov ľudových hudobných nástrojov či tvorivá dielňa ľudových remesiel. Tohtoročnou novinkou bude škola hry na fujare spojená s ukážkami výroby tohto hudobného nástroja.

Súčasťou Folklórnych slávností pod Poľanou bude tiež osem výstav, medzi nimi aj výstava hudobných nástrojov ocenených v tvorivej súťaži výrobcov Instrumentum excellens, ktorá je už mnoho rokov jedným zo sprievodných podujatí festivalu. Tento rok sú jej témou rohy a trúby.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Košice chcú zápis historického jadra do svetového dedičstva
<< predchádzajúci článok
Rádio Slovensko chce vyššiu kvalitu moderátorov

Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou 1500 účinkujúcich - diskusné fórum čitateľov