Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2010

Na Haiti pricestovala Clintonová, prisľúbila pomocAmerická ministerka zahraničných vecí v sobotu pricestovala do zemetrasením zničeného Haiti. Krátko po prílete na letisko v metropole Port-au-Prince prisľúbila, že ...Zdieľať
Foto: SITA/AP


PORT-AU-PRINCE 16. januára (WEBNOVINY) - Americká ministerka zahraničných vecí v sobotu pricestovala do zemetrasením zničeného Haiti. Krátko po prílete na letisko v metropole Port-au-Prince prisľúbila, že Spojené štáty sú pripravené pomôcť tejto karibskej krajine. "Sme tu na pozvanie vašej vlády, aby sme vám pomohli," povedala Clintonová na tlačovej konferencii po stretnutí s haitským prezidentom Reném Prévalom. "Ako povedal prezident Obama, budeme tu dnes, zajtra aj v budúcnosti," prisľúbila šéfka americkej diplomacie.

Karibské Haiti zasiahlo v utorok zemetrasenie s magnitúdom 7,3, pričom otrasy zeme prakticky zrovnali so zemou metropolu Port-au-Prince. Silné záchvevy postihli asi tri milióny ľudí, čo je asi tretina obyvateľov štátu Haiti, ktorý zaberá asi tretinu územia rovnomenného ostrova. Tisíce obyvateľov mesta, ktorí zemetrasenie prežili, teraz nocujú v ruinách rozpadnutých budov či na uliciach medzi mŕtvolami, ktoré nemá kto odvážať. Úrady predpokladajú, že počet obetí živelnej katastrofy by mohol dosiahnuť až 50 až 100 tisíc.

Medzinárodné spoločenstvo odštartovalo po zemetrasení na Haiti masívnu humanitárnu operáciu. Na jej čele stoja Spojené štáty, ktoré do oblasti vyslali lietadlovú loď s 19 helikoptérami, ďalšie vojenské lode a lietadlá ako aj asi 5000 vojakov. Jednotlivé štáty a organizácie zatiaľ sľúbili pomoc vo výške 268,5 milióna dolárov (183 mil. eur).

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Senegal vyzýva Haiťanov, aby sa vrátili do Afriky
<< predchádzajúci článok
Favoritom prvého kola volieb Janukovyč

Na Haiti pricestovala Clintonová, prisľúbila pomoc - diskusné fórum čitateľov