Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2013

Na horách sa poobede zvýši lavínové nebezpečenstvoRáno bolo na horách jasno. Ochladzovanie pokračuje, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -8° C do -1° C. Na hrebeňoch fúkal vánok až slabý vietor východných a severných ...Zdieľať
zimasnehhorytatry BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Ráno bolo na horách jasno. Ochladzovanie pokračuje, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -8° C do -1° C.


Na hrebeňoch fúkal vánok až slabý vietor východných a severných smerov s rýchlosťou do 15 km/hod. Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol .

Sneh z poslednej periódy sneženia bol vplyvom silného vetra z predchádzajúcich dní previevaný na svahy so severnou orientáciou.

Na niektorých miestach môže byť sneh nafúkaný do nestabilných mäkkých dosiek a vankúšov.

Hrebene sú miestami vyfúkané na tvrdý podklad, miestami až ľad. Snehová pokrývka postupne sadá a z rána je premrznutá a nosná, v priebehu dňa pri oteplení bude vlhnúť a v nižších a stredných polohách bude až mokrá. Teplota vo výške 1500 m.n.m. 0°C.

Vo všetkých pohoriach na Slovensku trvá z rána mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V poobedných hodinách vo Vysokých, Západných Tatrách a Nízkych Tatrách sa mení na zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

V skorých ranných hodinách je lavínové nebezpečenstvo nižšie avšak vo Vysokých a Západných Tatrách je nevyhnutné najmä na svahoch so severnou orientáciou lokálne posúdenie stability snehovej pokrývky. Tu sa môžu vyskytovať nestabilné snehové dosky rôznych veľkostí a tvrdostí, nakoľko suchý sneh v severných svahoch neprechádzal žiadnou výraznou zmenou.

Snehová pokrývka je však z rána okrem ojedinelých svahov dobre spevnená. Pri oteplení na mnohých strmých, hlavne slnkom osvietených a trávnatých svahoch nad 30 st., stabilita snehovej pokrývky klesne, môže dochádzať k uvoľneniu splazov a malých lavín z tepla. Všeobecne však platí, že uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Lavínové nebezpečenstvo v priebehu dňa zotrváva, v piatok má už klesajúcu tendenciu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny elektriny klesli, zdraželi potraviny a vzdelávanie
<< predchádzajúci článok
Spojené štáty majú nových šéfov rezortov financií a obrany