Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2010

Na Hviezdoslavovom námestí sa spomínalo aj na ValkaMinútou ticha si dnes niekoľko stoviek ľudí uctilo na zhromaždení na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pamiatku nedávno zavraždeného právnika Ernesta Valka. "Mám ...Zdieľať
neznarevolucia Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Minútou ticha si dnes niekoľko stoviek ľudí uctilo na zhromaždení na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pamiatku nedávno zavraždeného právnika Ernesta Valka. "Mám taký ťažký okamih, lebo sme sa včera (v utorok, pozn. redakcie) rozlúčili s človekom, ktorý je pre mňa viac než len symbolom demokracie, zmien a nastúpenia novej cesty. Bol to priateľ," povedala premiérka Iveta Radičová na spomienkovom podujatí pri príležitosti 21. výročia Nežnej revolúcie. Radičová zdôraznila, že jej záväzkom je obnoviť vládu práva, znížiť korupciu, klientelizmus, zvýšiť dôveru v súdnictvo, zastaviť vraždenie, poslať zlodejov tam, kam patria, a pre občanov vytvoriť priestor, aby mohli skutočne spravovať veci verejné. Sľúbila, že "už nikdy viac tento záväzok nebude musieť napísať do volebného programu".


Bratislavčanom, ktorí mali na svojich odevoch pripnuté symbolické trikolóry ako v novembrových dňoch v roku 1989, sa prihovoril aj bývalý poľský prezident a líder hnutia Solidarita Lech Walesa. Ospravedlnil sa za to, že ľudí nechali čakať. Walesa si potlesk vyslúžil svojou poklonou občanom Slovenska za to, že pred 21 rokmi dobyli komunizmus. "Ťažko by bolo povedať, čo by bolo, keby ste to nedokázali," dodal a zároveň povzbudil ľudí, aby uverili, že porážkou komunizmu získali veľké víťazstvo. "Veľké, aj keď si s ním nevieme niekedy úplne rady". Podľa jeho slov však musíme byť trpezliví a svet, ktorý nám trochu ubehol, dobehneme.

Program na Hviezdoslavovom námestí pokračuje kultúrnym programom. Vyše štvrťhodinové meškanie spôsobil oficiálny program 21. výročie Nežnej revolúcie, ktorý sa konal v historickej budove Slovenského národného divadla za účasti popredných politických osobností zo Slovenska i zo zahraničia. Počas čakania premietli nedávno dokončený dokument Juraja Johanidesa, v ktorom tribúni Nežnej revolúcie spomínali na udalosti z roku 1989.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Premiérka sa na poslednej rozlúčke ospravedlnila Valkovi (16. 11. 2010)
 Zbraň vo Valkovom dome nebola vražedná (15. 11. 2010)
 Advokáti chcú patriť medzi chránené osoby (15. 11. 2010)
 Pamiatku Valka si prišli uctiť tri stovky ľudí (12. 11. 2010)
 Lipšic povie budúci týždeň o vražde Valka viac (12. 11. 2010)
 Podľa niektorých médií Valka zabili dve strely (11. 11. 2010)
 Zahraničné médiá si mýlia Valka s Galkom (10. 11. 2010)
 Reakcie na vraždu právnika Ernesta Valka (9. 11. 2010)
 Detvai si nemyslí, že smrť Valka súvisí s jeho prácou (9. 11. 2010)
 LIPŠIC: V pondelok v noci zastrelili Ernesta Valka (9. 11. 2010)nasledujúci článok >>
HAVEL: Demokracia v ČR sa vyvíja správnym smerom
<< predchádzajúci článok
Ocenenie Biela Vrana si tento rok odniesli traja laureáti

Na Hviezdoslavovom námestí sa spomínalo aj na Valka - diskusné fórum čitateľov