Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

15. augusta 2016

Na nový iPhone 7 sú priveľké očakávania


Tagy: iPhone 7

Zlepšenie displeja a batérie, ale aj podpora pre virtuálnu realitu a dvojitý fotoaparát.Zdieľať
Na nový iPhone sú priveľké očakávania

Evolúcia telefónov iPhone prebieha pomaly a je plná kontroverzie. Jediný telefón od značky Apple je odborníkmi často označovaný za najlepší smartfón na svete aj napriek tomu, že po technickej stránke každá jeho nová generácia výrazne zaostáva za konkurenciou. A k tomu je každý nový iPhone drahší. Ako je to s najpopulárnejším mobilom na svete?

Predstavenie novej generácie smartfónu iPhone sa blíži. Už za niekoľko týždňov sa dozvieme, či smartfón dizajnovaný v Kalifornii a vyrábaný kdesi v Ázii prinesie revolučné technológie, zmeny v dizajne alebo iné nečakané funkcie.

Vo svete mobilných telefónov to funguje tak, že Apple prináša inovácie až s oneskorením jedného či dokonca dvoch rokov. Keď však staronovú technológiu použije, preberú ju aj ostatní výrobcovia a stane sa z nej štandard. Navyše, predávajú sa rádovo v miliónoch kusoch, jeden model teda ovplyvňuje každodenné životy nesmierneho množstva ľudí. Aj preto je okolo každej novej generácie tohto smartfónu taký rozruch.

Internetom už dnes kolujú neoverené správy o tom, ako by mal nový iPhone vyzerať a čo ponúkne. Otvorene sa hovorí a očakáva, že iPhone 7 bude vybavený bezdrôtovým nabíjaním, nebude mať samostatný konektor pre pripojenie slúchadiel, bude mať mierne zakrivený displej a celkom odstráni hlavné mechanické tlačidlo. Ďalej sa špekuluje o podpore pre virtuálnu realitu a 3D obsah, s tým súvisí radikálne zvýšenie rozlíšenie displeja a presnosti vstavaných senzorov.

 

Bezdrôtové nabíjanie

Svet mobilnej elektroniky sa vyvíja obrovskými krokmi vpred a to, čo bolo pred niekoľkými rokmi celkom nemysliteľné, je dnes samozrejmé. Senzory odtlačkov prstov v mobiloch sú toho pekným príkladom. Moderné je dnes najmä bezdrôtové nabíjanie, výrobcovia z celého sveta sa snažia túto technológiu implementovať aj do cenovo dostupnejších zariadení. Zvyčajne ich však dnes nájdete v tých drahších, napríklad v Samsung Galaxy triedy S. Dostupnosť technológie bezdrôtového nabíjania sa teraz očakáva aj v novom iPhone.

Je otázne, do akej miery je táto technológia praktická. Je skvelé, keď stačí telefón položiť na podložku a on sa nabije sám, ale nie je ho vtedy možné používať. Veď ako často používame mobil aj počas toho, ako sa nabíja? Každý jeden deň.

 

Odstránenie audio konektora

Evolúcia prinesie viac “bezdrôtovosti”, menej káblov. Veľmi intenzívne sa špekuluje o tom, že to bude značka Apple, ktorá zavedie prenos hudby cez Bluetooth ako štandard. A 3,5-milimetrový audio jack sa stane minulosťou.

Podobný telefón bez 3,5-milimetrového audio konektora už poznáme a predáva sa niekoľko mesiacov. Jeho výrobca k tomuto radikálnemu kroku pristúpil v záujme zmenšenia celkovej hrúbky telefónu a rovnaké dôvody očakávame aj u Apple.

Uvažuje sa aj tým smerom, že sa funkcia tradičného 3,5 mm konektora zakomponuje do dátového a nabíjacieho USB kábla a z Bluetooth prenosu sa tak štandard ešte chvíľu nestane.

Vylepšenie displeja

 

Predpokladáme, že aj Apple v blízkej dobe naskočí na vlak, ktorý je práve dnes tak dobre rozbehnutý - je ním virtuálna realita a 3D obsah pre mobilné telefóny. S podporou tejto technológie však súvisí aj potreba zvýšenia rozlíšenia displeja, ktoré je aj v prípade väčšieho variantu iPhone 6s Plus stále iba Full HD. “Iba” preto, lebo pre kvalitnejší zážitok z virtuálnej reality potrebujete aspoň QHD rozlíšenie, ideálne Ultra HD 4K.

Displeje v zariadeniach Apple patria dlhodobo k tým najlepším na svete. Obrazová kvalita je prvotriedna predovšetkým pre použitú zobrazovaciu technológiu, vylepšené IPS s LED posvietením. Rozlíšenia ale medzi najlepšie nikdy nepatrili, v tomto ohľade dlhodobo víťazia značky Samsung, LG a Sony.

Odstránenie mechanického tlačidla

 

Hlavné tlačidlo menu prešlo v priebehu rokov menšími zmenami, predovšetkým sa rozšírila jeho funkčnosť a dá sa pomocou neho aj snímať odtlačok prsta, spustiť fotoaparát a otvoriť správcu spustených aplikácií.

Dnes sa hovorí o tom, že toto mechanické tlačidlo Apple celkom opustí a nahradí ho virtuálnym. Tlačidlo na displeji by malo byť prakticky rovnako funkčné, navyše bude graficky variabilné a viac prispôsobené novým používateľským nárokom. My zatiaľ nevieme posúdiť, či sa k tomuto kroku Apple odhodlá, pretože hlavné tlačidlo je asi posledná vec, ktorú si iPhone udržiava už od svojho vzniku ako charakteristický prvok.
 
 

Dvojitá zadná kamera

 

Vyzerá to na jeden z najnovších technologických trendov, že výrobcovia začínajú do svojich najlepších telefónov umiestňovať nie dve, ale rovno tri kamery. Z toho dve dozadu, aby sa ich spojením dalo spraviť fotografie s kvalitou približujúcou sa tej, ktorej sú dnes schopné menšie zrkadlovky.

Na internete sa už objavili fotografie údajne nového iPhonu, na ktorých je viditeľná dvojitá optika na zadnej strane. Ťažko posúdiť, či sú autentické, podobných "zaručených" fotografií je na internete celý kopec a väčšina z nich sú iba spôsoby, ako upútať pozornosť na nejaký technologický blog. Očakávania dvojitej zadnej kamery sú intenzívne aj v odbornej obci, takže je možné, že sa nakoniec tejto inovácie od Apple dočkáme.
 
 

Vylepšená batéria

Najväčší problém všetkých doterajších telefónov iPhone bola ich batéria. Jej podpriemerná výdrž je priam okázalá, telefón je potrebné nabíjať doslovne každý jeden deň. Väčšina telefónov, aj s oveľa lepšou technikou vo vnútri, dokáže v prípade núdze vydržať aspoň dva dni. Veľký pokrok nepriniesol ani "revolučný" úsporný režim, vďaka ktorému premeníte drahý telefón na plastovú krabičku takmer bez funkcie.

Očakávanie lepšej batérie a ešte efektívnejšieho úsporného režimu je teda na mieste.

Všetko sa dozvieme 7. septembra, na kedy Apple naplánovalo veľkú tlačovú konferenciu a uvedenie novej generácie svojho najpredávanejšieho produktu, telefónu iPhone.


Tagy: iPhone 7
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tim Cook (Apple): FBI po nás chce „zadné vrátka“ (18. 2. 2016)
 Video: Apple predstavil nové väčšie iPhony 6, šialenstvo sa začalo (9. 9. 2014)
 Video: Apple predstavil nový tablet Pad Air (23. 10. 2013)
 Apple má problémy v Nemecku a v Číne. (11. 12. 2011)
 Vydavateľstvá a Apple vyšetrujú pre možné monopolné praktiky (6. 12. 2011)
 Výsledky Apple nenaplnili očakávania (19. 10. 2011)
 Za prvé tri dni predal Apple vyše štyri mil. kusov iPhone 4S (17. 10. 2011)
 Samsung podáva na Apple ďalšie žaloby (17. 10. 2011)
 Samsung žaluje Apple v Austrálii (19. 9. 2011)
 Apple žaluje Samsung v Japonsku pre porušenie patentov (8. 9. 2011)nasledujúci článok >>
Muzikál West Side Story v originálnej verzii zavíta do Bratislavy
<< predchádzajúci článok
Krásy Malého Dunaja treba zažiť, tvrdí organizátor splavov

Na nový iPhone 7 sú priveľké očakávania - diskusné fórum čitateľov