Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. apríla 2006

Na Oravskom hrade otvorili letnú sezónuORAVSKÝ PODZÁMOK 29. apríla (WN/SITA) – Tradičný ľudový jarmok na nádvorí Oravského hradu v Oravskom Podzámku dnes otvoril letnú turistickú sezónu. Približne 900 turistov z Česka, Poľska, Belgicka, Nemecka a z Ruska počas ...Zdieľať

ORAVSKÝ PODZÁMOK 29. apríla (WN/SITA) – Tradičný ľudový jarmok na nádvorí Oravského hradu v Oravskom Podzámku dnes otvoril letnú turistickú sezónu. Približne 900 turistov z Česka, Poľska, Belgicka, Nemecka a z Ruska počas otváracieho podujatia obdivovalo aj tvorbu ľudových remeselníkov, napríklad košikárov, hrnčiarov, rezbárov či textilných tvorcov. Okrem toho sa oboznámili s interiérom hradu, jeho pamiatkami, povedala pre agentúru SITA Eva Lofajová z Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava (OM POH) v Oravskom Podzámku.

Podľa nej majú turisti najväčší záujem o prehliadku zrekonštruovanej starobylej Kaplnky sv. Michala zo 17. storočia. Pre verejnosť bola neprístupná 13 rokov, otvorili ju minulý víkend. Návštevníci v tieto dni za jej prehliadku neplatia.

Hradnú kaplnku v areáli dolného hradu dal v rokoch 1610 a 1611 postaviť uhorský palatín, gróf Juraj Thurzo. Pôvodne bola protestantská, v polovici 18. storočia z nej urobili katolícku modlitebňu a zasvätili ju sv. Michalovi, uviedol archeológ a historik umenia OM POH Michal Čajka. Verejnosti bola kaplnka neprístupná od roku 1993, keď v nej začali prvé výskumné a demontážne práce. Reštaurátori v nej obnovili napríklad nástenné maľby, oltár. Práce stáli 10 miliónov Sk.

Podľa Čajku je jedným z najkrajších zachovaných výtvorov v kaplnke Thurzov epitaf, umiestnený priamo nad kryptou. Okrem neho môžu turisti obdivovať zreštaurovanú renesančnú nástennú maľbu z obdobia vzniku kaplnky. "Z pôvodného renesančného stavebného štýlu sa zachovali aj okná, vstupný portál, stĺpy s toskánskymi hlavicami a plastické rozety na klenbe,“ podotkol Čajka.

Oravský hrad pochádza z druhej tretiny 13. storočia. Dnešný vzhľad mu dala rozsiahla prestavba v 16. a 17. storočí. Vlani hrad obdivovalo vyše 180 000 turistov. Najširšiu klientelu tvoria návštevníci z Poľska, Česka a z Ruska. Hrad spravuje OM POH v Oravskom Podzámku. Jeho zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Letná turistická sezóna na Oravskom hrade trvá od 29. apríla do konca augusta.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Vyvolených skončila Lia, verí však v svadbu s Danom
<< predchádzajúci článok
Skupina Margot sa krok za krokom presadzuje