Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. januára 2007

Na Slovensko už pritieklo 10-tisíc ton ropyDo týchto chvíľ na Slovensko ropovodom Družba natieklo približne 10 tisíc ton ropy. Ako uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), vo štvrtok by malo Slovensko dostať 27 až 34 tisíc ton ropy. "MH ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) - Do týchto chvíľ na Slovensko ropovodom Družba natieklo približne 10 tisíc ton ropy. Ako uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), vo štvrtok by malo Slovensko dostať 27 až 34 tisíc ton ropy. "MH dostalo prísľub, že chýbajúce dodávky ropy budú do konca mesiaca vyrovnané," uviedol hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Rezort hospodárstva očakáva technologický nábeh ropovodu na bežný výkon s dodržaním štandardných harmonogramov počas piatka.

Spoločnosť Transpetrol zaznamenala prívod ropy v Budkovciach, kde je prečerpávacia stanica ropovodu Družba, v stredu večer o 22:43. Slovensko tak malo prerušenú odstávku dodávok ropy viac ako 50 hodín. Dodávka ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko sa zastavila v pondelok o 19:54 kvôli obchodno-politickému sporu medzi Bieloruskom a Ruskom. Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu našli kompromis v stredu v doobedňajších hodinách.

Celý problém dodávok ruskej ropy do Európy začal v nedeľu, kedy sa prerušili dodávky pre Poľsko a Nemecko. Dodávky ruskej ropy sa prerušili aj do Maďarska a do Českej republiky. Dôvodom pre tento radikálny krok bolo údajné nelegálne odčerpávanie ropy v Bielorusku v dôsledku obchodného sporu s Ruskom. Ropovod Družba patrí medzi najvýznamnejšie na svete z hľadiska dĺžky a kapacity. V Bielorusku sa delí na dve vetvy, a to na severnú, ktorá ide cez Poľsko do Nemecka, a južnú vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko do ČR. Rusko je druhým najväčším svetovým vývozcom ropy a pokrýva zhruba pätinu spotreby ropy Nemecka.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kauze údajného vraha Dáriusa P. pred súdom muž zavraždenej
<< predchádzajúci článok
Na pracovnú návštevu pricestuje český prezident V. Klaus