Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. januára 2007

Moskva obnovila dodávky ropy do EurópyRusko v stredu neskoro večer obnovilo dodávky ropy do Európy, ktoré boli v posledných dňoch zablokované pre spor medzi Ruskom a Bieloruskom. Oznámil to Alexej Kosťučenko, predseda spoločnosti ...Zdieľať

MINSK/BRUSEL 10. januára (WEBNOVINY) - Rusko v stredu neskoro večer obnovilo dodávky ropy do Európy, ktoré boli v posledných dňoch zablokované pre spor medzi Ruskom a Bieloruskom. Oznámil to Alexej Kosťučenko, predseda spoločnosti Gomeltransnefť-Družba, spravujúcej bieloruskú časť ropovodu Družba. Ruská ropa začala podľa neho okolo 22.30 miestneho času (21.30 SEČ) pretekať ropovodom na území Bieloruska, a odtiaľ ďalej do ďalších cieľových krajín, teda Poľska, Nemecka, na Ukrajinu, Slovensko, do Českej republiky a Maďarska.

Podľa informácií spoločnosti Transpetrol o 22.43 začala ropa cez prečerpávaciu stanicu Budkovce opäť prúdiť na Slovensko.

Obnovu dodávok avizoval už večer, po rokovaní s európskym komisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom, ruský vyslanec pri EÚ Vladimir Čižov. "Je to otázka niekoľkých hodín," uviedol.

V spore Ruska a Bieloruska, pre ktorý boli v nedeľu a v pondelok zastavené dodávky ropy z Ruska do Európy, nakoniec ustúpilo Bielorusko. Vyhlásil to v stredu Alexander Timošenko, hovorca bieloruského premiéra Sergeja Sidorského. Minsk podľa neho na rokovaní s Ruskom odstúpil od požiadavky, aby Moskva platila Bielorusku tranzitné clá za ropu prechádzajúcu bieloruským úsekom ropovodu Družba. Rusko si podľa neho postavilo podmienku, že ak Bielorusi od tranzitných ciel neodstúpia, rokovania nebudú pokračovať.

"Teší nás rozhodnutie zrušiť tranzitné clá, ktoré boli podľa nášho názoru zavedené protiprávne," reagoval na rozhodnutie Bieloruska námestník ruského ministerstva hospodárstva Andrej Šaronov. Rokovania medzi Ruskom a Bieloruskom o obnovení dodávok ropy pokračovali večer v Moskve za účasti podpredsedu bieloruskej vlády Andreja Kobjakova a ruského ministra hospodárstva Germana Grefa. Vo štvrtok podľa Čižova na rokovania do Moskvy odcestuje aj bieloruský premiér Sidorskij.

Ropovod Družba patrí medzi najvýznamnejšie na svete z hľadiska dĺžky a kapacity. V Bieloruskom Mozyre sa delí na dve vetvy, a to na severnú, ktorá ide cez Poľsko do Nemecka, a južnú vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko do ČR.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Situácia sa nemení, ropa na Slovensko stále netečie (10. 1. 2007)
 Bielorusi prišli do Moskvy rokovať o rope (9. 1. 2007)
 Dodávky ropy sú na Slovensko stále pozastavené (9. 1. 2007)
 Podľa Fica sme schopní zvládnuť výpadok ropy bez ťažkostí (9. 1. 2007)
 Slovnaft požiadal vládu o zápožičku ropy zo SŠHR (9. 1. 2007)
 V spore o ropu nesmú utrpieť európski odberatelia, tvrdí Putin (9. 1. 2007)nasledujúci článok >>
Japonka zabila muža vínovou fľašou a rozsekala ho
<< predchádzajúci článok
Bielorusko má v prvej fáze uvoľniť len 80 tis. ton ropy