Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. apríla 2009

Na Slovensku sa nepotvrdil žiaden prípad chrípkyNa Ministerstve zdravotníctva SR a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (ÚVZ) bude od 14:00 dnes poobede fungovať nonstop telefonická linka pre nový chrípkový vírus Novel Flu ...Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Na Ministerstve zdravotníctva SR a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (ÚVZ) bude od 14:00 dnes poobede fungovať nonstop telefonická linka pre nový chrípkový vírus Novel Flu Virus, predtým známy ako prasacia chrípka. Informoval o tom na dnešnom brífingu šéf rezortu Richard Raši. Každý, kto sa potrebuje poradiť alebo informovať o vírusoch, prípadne má akékoľvek podozrenie, môže telefonovať na číslo 02/59 373 122, kde budú neustále k dispozícii lekári a pracovníci ÚVZ. Kontakty na regionálne úrady si budú môcť občania nájsť na internetových stránkach.


Od 14:00 bude dnes platiť aj aktualizovaný pandemický plán, informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Slovensko tiež zvolá pandemickú komisiu na základe dnešných rozhodnutí v Luxemburgu. Dnes sa na pôde Európskej komisie stretnú ministri zdravotníctva z celej Európy, ktorí spoločne prerokujú všetky poznatky aj ďalšiu stratégiu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes ráno zvýšila pohotovosť zo štvrtého na piaty stupeň, čo znamená, že sa potvrdil prenos vírusu z človeka na človeka v najmenej dvoch krajinách jedného regiónu WHO. Organizácia však zatiaľ neodporučila obmedzenie voľného pohybu osôb, jedinou krajinou, ktorá prerušila dopravné styky s najviac postihnutým Mexikom, je Kuba.


Slovenskí zdravotníci chrípku nepodceňujú a ak majú podozrenie, okamžite pacienta hospitalizujú, vyhlásil primár Kliniky infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Vladimír Rolný. Pacient musí mať cestovateľskú anamnézu aj klinické príznaky. Diagnostika trvá 48 až 72 hodín, no v prípade negatívneho výsledku prvých testov vedia zdravotníci ochorenie vylúčiť už po 24 hodinách, informoval Rolný.

Na Slovensku sa zatiaľ nepotvrdil žiaden prípad chrípky. Ženu, ktorú hospitalizovali v nitrianskej nemocnici, dnes pustia, testy jej infikovanie vírusom nepotvrdili. Ani iní piati pacienti z Bratislavy, ktorí prišli z rizikovej oblasti, sa chrípkou Novel Flu Virus nenakazili, nemali ani žiadne príznaky. Ešte niekoľko Slovákov sa v oblasti nachádza, ako však tvrdí Rolný, ambulancie sú na nich pripravené.

Slovensko má v štátnych hmotných rezervách 700-tisíc antivirotík, ubezpečil znova občanov Raši. Exspirácia výrobkov je až v roku 2013. Navyše v prípade potreby disponuje aj 27 miliónmi rúšiek. Žiaden z týchto produktov na nemôže dostať na voľný trh, skladujú ich pre prípad potreby. Voľne predajných by mohlo byť niekoľko desaťtisíc prípravkov proti chrípke, ktoré by však ľudia mali použiť až po potvrdení nákazy. Ich preventívne užívanie totiž môže viesť až k rezistencii na liek, upozornil znova minister.

Podľa informácií od odborníkov by na chrípku mať byť účinný oseltamivir. Infekcia sa prenáša vzduchom. Príznaky chrípky sú podobné ako pri bežnej chrípke, ochorenie však má vážnejší priebeh. Môže ísť o ľahko prebiehajúce ochorenia od infekcie horných ciest dýchacích až po pneumónie končiace smrťou. Postihnutí majú teploty okolo 39 °C, bolia ich svaly a sú malátni. Môžu však nastať komplikácie, ako je poškodenie dýchacích ciest, prípadne bakteriálne alebo sekundárne infekcie.

Nový chrípkový vírus si zatiaľ preukázateľne vyžiadal deväť obetí, osem v Mexiku a jedno dieťa v USA. Takmer sto ľudí je pozitívne nakazených v Mexiku, 93 v USA, štrnásť na Novom Zélande, devätnásť v Kanade, desať v Španielsku, päť vo Veľkej Británii, dvaja v Izraeli a jeden v Rakúsku.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zriadili nonstop linku pre chrípku (30. 4. 2009)
 Rakúsko má zrejme prvý prípad prasačej chrípky (29. 4. 2009)
 Nemecko má prvý potvrdený prípad prasacej chrípky (29. 4. 2009)
 U dvoch ľudí v SR je podozrenie z nákazy prasacou chrípkou (29. 4. 2009)
 Súhrn najnovších faktov o prasacej chrípke (29. 4. 2009)
 WHO vyhlásila poplach, hrozí chrípková pandémia (28. 4. 2009)
 Počet obetí prasacej chrípky v Mexiku stúpol na 152 (28. 4. 2009)
 Do Mexika iba mimo území zasiahnutých prasacou chrípkou, varuje MZV (28. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Piate výročie vstupu do EÚ je v tieni veľkého škandálu, tvrdí SDKÚ-DS
<< predchádzajúci článok
EK schválila slovenský plán ekonomickej pomoci

Na Slovensku sa nepotvrdil žiaden prípad chrípky - diskusné fórum čitateľov