22. apríla 2007

Na úvod play off v NBA zaváhalo doma iba Toronto

V noci z soboty na nedeľu sa štyrmi zápasmi v oboch konferenciách začalo play off 61. ročníka zámorskej basketbalovej NBA. Jediným tímom, ktorý v úvodných zápasoch nevyužil v základnej časti ...

NEW YORK 22. apríla (WEBNOVINY) - V noci z soboty na nedeľu sa štyrmi zápasmi v oboch konferenciách začalo play off 61. ročníka zámorskej basketbalovej NBA. Jediným tímom, ktorý v úvodných zápasoch nevyužil v základnej časti ťažko vydobytú výhodu domáceho prostredia, bolo Toronto. Jeho hráči náskok New Jersey dokázali v poslednej časti hry už iba korigovať na 91:96. Najviac vypískaným hráčom na ihrisku bol bezpochyby počas celého zápasu Vince Carter, ktorý sa vrátil na play off do Toronta. Diváci však nechceli prehltnúť, že v drese Nets. "Neprišiel som sa sem znepokojovať hľadiskom a jeho reakciami, prišiel som sem vyhrať basketbalový zápas," uistil samotný Carter, ktorému sa jeho cieľ s prispením 16 bodov aj podaril. Spolu s Richardom Jeffersonom a Jasonom Kiddom tak zaskočili svojho súpera hneď v prvom zápase, Jefferson zaznamenal totiž 28 bodov a Jasonovi Kiddovi chýbali k triple double dva body s 10 doskokmi a 15 asistenciami. "Richard je talentovaný chalan. Má výborný cit pre hru a to práve v play off potrebujete," zhodnotil tréner Lawrence Frank v pozápasových komentároch 26-ročného Jeffersona. V Západnej konferencii sa do bojov zapojil aj jej víťaz, Detroit vo svojom úvodnom vystúpení pred vlastnými divákmi nezaváhal a zdolal Orlando 100:92. Pistons oprášili svoju taktiku z minuloročného play off proti Miami Heat, ktorá spočíva v odblokovaní najdôležitejšieho hráča súpera. Po Shaquillovi O`Nealovi to na vlastnej koži v sobotu večer okúsil Dwight Howard, ktorý skončil vo svojej premiére v play off s 13 bodmi. Príčinou prehry Magic však bola aj streľba trestných hodov, keď dokázali minúť až 18 z 36 pokusov. "Keď sme proti nim hrali minule, stihli sme si samozrejme všimnúť, že im streľba trestných hodov nejde. Takže sme sa nebáli prerušovať hru práve posielaním ich na čiaru šestky," povedal po zápase Chauncey Billups, autor 22 bodov a 11 asistencií.

Vo Východnej konferencii boli diváci v Chicagu svedkami najlepšieho streleckého výkonu prvého dňa vyraďovacích súbojov, v drese domáceho tímu nastrieľal 33 bodov do koša Miami Heat 22-ročný Sudánčan Luol Deng. Po zápase sa namiesto jeho výkonu častejšie prepieral výkon rozhodcu Eddieho F. Rusha, s ktorým neboli spokojní hosťujúci hráči, menovite Shaquille O`Neal. "Mojou snahou bolo prísť na ihrisko a byť iba sám sebou, až kým ma Eddie Rush nevyviedol z rovnováhy," povedal po svojom vyfaulovaní hviezdny Shaq. O výhru domácich "býkov" sa však viac ako rozhodca zaslúžili hráči skvelým výkonom, keď sa k 33-bodovému Dengovi pridal aj Ben Gordon s 24 bodmi a 11 asistenciami. Obaja najlepší strelci v záverečných 19 sekundách premenili aj obidva svoje trestné hody a stali sa tak jednoznačne najvýraznejšími hráčmi na ihrisku. "Tento duel bol naozaj skvelý. Ujať sa vedenia v sérii je naozaj dôležité, vymýšľať a riskovať totiž zväčša musí prehrávajúci tím. Dnes sme naozaj predviedli mnoho vecí, ktoré jednoducho fungovali," povedal po stretnutí Deng. Vo výbornom svetle sa v úvode play off predviedlo aj duo Jao Ming - Tracy McGrady, ktoré sa výraznou mierou pričinilo o víťazstvo Houstonu nad Utahom. Jao zaznamenal 28 bodov a doskočil 13 lôpt, McGrady pridal 23 bodov a keďže sa im na strane hostí nikto výraznejšie nepriblížil, ich bodový zisk sa pre vývoj zápasu ukázal byť rozhodujúci. McGradyho výkon bol však na začiatku poznačený výraznou nervozitou, keď 27-ročný hráč nedokázal zužitkovať zo svojich úvodných šiestich streleckých pokusov ani jeden "V prestávke som si povedal, že sa musím upokojiť. Musel som sa párkrát z hlboka nadýchnuť a pozbierať sa, bol som totiž naozaj rozrušený. Na začiatku tretej štvrtiny som bol viac v pohode," opísal svoje trápenie strelec 16 bodov v tretej časti hry.

Sobota - výsledky:
Východná konferencia - štvrťfinále:
Detroit (1) - Orlando (8) 100:92 - stav série 1:0
Najviac bodov: R. Hamilton a Billups (11 asistencií) po 22, R. Wallace 16 - Türkoglü 17, Hill a Miličič po 14, štvrtiny: 28:16, 23:27, 30:24, 19:25, 22 076 divákov

Toronto (3) - New Jersey (6) 91:96 - stav série 0:1
Najviac bodov: Bosh 22, T. J. Ford 21, A. Parker 16 - R. Jefferson 28, V. Carter a Nachbar po 16, štvrtiny: 22:23, 19:28, 24:27, 26:18, 20 330 divákov

Chicago (5) - Miami (4) 96:91 - stav série 1:0
Najviac bodov: Deng 33, Gordon 24 (11 asistencií), Nocioni 17 - Wade 21, A. Walker 20, S. O`Neal 19, štvrtiny: 27:28, 22:18, 23:16, 24:29, 22 183 divákov

Západná konferencia - štvrťfinále:
Hosuton (5) - Utah (4) 84:75 - stav série 1:0
Najviac bodov: Jao 28 (13 doskokov), McGrady 23, Alston 9 (11 doskokov) - Fisher a D. Williams po 15, Harpring 14, švrtiny: 20:19, 13:23, 26:11, 25:22, 18 195 divákov