Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. júna 2015

Najkrajší list napísala Alexandra Dužeková zo Skalky nad VáhomPisateľka najkrajšieho listu trinásťročná Alexandra Dužeková číta svoj list pred divákmi počas slávnostného odovzdávania ceny víťazke, 8. júna 2015 v Nemšovej. Najkrajší list napísala tento rok Alexandra Dužeková zo Skalky ...Zdieľať
Pisateľka najkrajšieho listu trinásťročná Alexandra Dužeková číta svoj list pred divákmi počas slávnostného odovzdávania ceny víťazke, 8. júna 2015 v Nemšovej. Najkrajší list napísala tento rok Alexandra Dužeková zo Skalky nad Váhom. Stala sa tak absolútnou víťazkou 44. ročníka súťaže organizovanej Slovenskou poštou. Jej list na tému Povedz nám o svete, v ktorom by si chcel vyrastať, vyhodnotila komisia ako najlepší spomedzi 575 listov, ktoré deti do 15 rokov do súťaže prihlásili. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Nemšová 8. júna (TASR) - Najkrajší list napísala tento rok Alexandra Dužeková zo Skalky nad Váhom. Stala sa tak absolútnou víťazkou 44. ročníka súťaže organizovanej Slovenskou poštou. Jej list na tému Povedz nám o svete, v ktorom by si chcel vyrastať, vyhodnotila komisia ako najlepší spomedzi 575 listov, ktoré deti do 15 rokov do súťaže prihlásili.


Trinásťročná Alexandra dnes v Nemšovej z rúk generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Tomáša Druckera prevzala ocenenie v podobe pobytu v horskom prostredí pre celú rodinu. „Súťažou o najkrajší list podporujeme nielen tvorivé myslenie detí, ale aj posielanie listov. Deti v listoch nazerajú na problém detskými očami, vyjadrujú pocity k osobám, záujmom a veciam, čím posilňujú osobnú komunikáciu,“ skonštatoval Drucker.

Ako dodal, je veľmi príjemné, keď aj tá najmladšia generácia si v čase internetu nájde čas na to, aby napísala list vlastnou rukou. „Priznám sa, že som nemal čas čítať všetky listy, a tak som si prečítal iba tie finálové. Páčili sa mi, sú to vždy vyjadrenia detí, ktoré ešte nie sú ovplyvnené mnohými inými vonkajšími okolnosťami. Veľmi sa mi páčil pozitivizmus, ktorý víťazka v liste vyjadrila. Že život, ktorý nie je často ľahký, je v podstate veľmi pekný,“ doplnil riaditeľ.

Víťazný list preložili do angličtiny a poslali do medzinárodnej súťaže organizovanej Svetovou poštovou úniou. Jej výsledky budú známe v auguste tohto roku. Na medailové priečky sa za víťazku dostali druhá Adriana Katreničová z Kamienky a tretí Adam Štrbák z Trenčianskych Teplíc.

Ako povedala autorka víťazného diela, svoj list adresovala piatim detektívom. Inšpirovala ju kniha Ľubomíra Feldeka o piatich detektívoch, ktorí predstavovali päť zmyslov. Vo svojom liste ich žiadala o pekné veci. „Radšej píšem na počítači, pretože mám škaredé písmo. Dopisujeme si však s deťmi z Palau na Filipínach. Listy píšeme v angličtine klasicky ručne a veľmi ma to baví. I keď čakáme dlho na odpoveď, oplatí sa počkať,“ doplnila žiačka Základnej školy v Nemšovej.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Renč dotočil film Lída Baarová v podaní Táni Pauhofovej
<< predchádzajúci článok
Video: Tehotenstvo v 90 sekundách: Video manželov pobavilo svet

Najkrajší list napísala Alexandra Dužeková zo Skalky nad Váhom - diskusné fórum čitateľov