Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. júla 2018

Navštívte Kazachstan: Hlavné mesto Astana ponúka pútavé stavby i pláž



Na snímke vystavené tradičné jurty v parku Etnoaul v Astane 20. júla 2018.



Zdieľať
Na snímke vystavené tradičné jurty v parku Etnoaul v Astane 20. júla 2018. Foto: TASR/Igor Calpaš
Astana 21. júla (TASR) - Vyhliadková veža Bajterek, Národný kultúrny komplex Etnoaul či obchodné centrum Chan Šatyr sú popri divadle a opere či zimnom štadióne, v ktorom hráva svoje zápasy účastník Kontinentálnej hokejovej ligy Barys Astana, tie miesta v hlavnom meste Kazachstanu, ktoré lákajú turistov.


Monumentálna veža Astana-Bajterek predstavuje unikátnu stavbu - idea skonštruovať ju patrí podľa oficiálnych zdrojov prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi. Význam tohto monumentu ako symbolu novej etapy v živote kazašského národa podčiarkuje umelecká kompozícia - odtlačok pravej dlane prvého prezidenta Kazašskej republiky. Kompozícia je vo výške 97 metrov nad zemou, čo symbolizuje rok 1997, teda rok vyhlásenia Astany za nové hlavné mesto Kazachstanu.

Monument Astana-Bajterek z kovu, skla a betónu sa považuje za pozoruhodné architektonické dielo. Slovo bajterek znamená topoľ a celá stavba predstavuje strom. Výška kovovej konštrukcie dosahuje 105 metrov, jej hmotnosť je 1000 ton. Prvýkrát sa guľa s priemerom 22 metrov a hmotnosťou 300 ton zo skla meniaceho farbu v závislosti od slnečného svitu dostala do výšky 97 metrov. Astana-Bajterek sa stal symbolom nezávislého Kazachstanu. Autorom projektu je architekt Norman Robert Foster zo Spojeného kráľovstva.



Národný kultúrny komplex Etnoaul, ležiaci asi desať minút cesty dopravným prostriedkom od Astany, poskytuje reálnu možnosť zoznámiť sa s kočovným spôsobom života v stepi spred niekoľkých storočí. Etnoaul návštevníka oboznámi s dejinami, kultúrou, umením a tradíciami kazašského ľudu žijúceho v aule, teda obci či dedinke.

V komplexe Etnoaul, ktorý pozostáva z 30 júrt, sa konajú festivaly kazašského hudobného umenia a divadla, ukážky dekoratívneho a užitého umenia, výstavy ľudovoremeselnej a umeleckej tvorby, festivaly etnickej hudby, ako aj športové podujatia na koňoch.

Na snímke predmety typické pre pôvodných kočovníko vystavené v tradičnej jurte v parku Etnoaul v Astane 19. júla 2018. Foto: TASR/Igor Calpaš


Obchodno-zábavné centrum Chan Šatyr okrem nakupovania či návštevy filmového predstavenia láka aj na tropický raj. V hlavnom meste krajiny, ktorá nemá priamy prístup k moru, je tropická pláž s pieskom. Teplota celoročne dosahuje 35 stupňov Celzia, piesok priviezli z Maldivských ostrovov. Budova v tvare šiatra s výškou 150 metrov a rozlohou 127.000 metrov štvorcových bola otvorená v roku 2010. Vďaka moderným architektonickým technológiám a postupom sa táto budova radí do prvej desiatky najlepších ekologických stavieb sveta podľa časopisu Forbes Style. Architektom stavby je Norman Foster.


Viac na:

http://www.astana-bayterek.kz/ru/

www.expo2017culture.kz/ru/page/view?id=124

www.khanshatyr.com/

http://welcometoastana.kz/ru/place/trc-han-shatyr


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cibula Fest privítal skupinu Alphaville, zažiarili Heľenine oči i Doga
<< predchádzajúci článok
Talianska polícia objavila dva ukradnuté obrazy od Rubensa a Renoira

Navštívte Kazachstan: Hlavné mesto Astana ponúka pútavé stavby i pláž - diskusné fórum čitateľov