12. februára 2011

NBA: Philadelphia si poradila aj so San Antoniom

Basketbalisti Philadelphie v piatok potvrdili svoju stúpajúcu formu v súboji proti lídrovi NBA, ktorý na ich ihrisku prehral 71:77. San Antoniu sa v ostatných rokoch na palubovke 76ers ...

bez nazvu Foto: SITA/AP NEW YORK 12. februára (WEBNOVINY) - Basketbalisti Philadelphie v piatok potvrdili svoju stúpajúcu formu v súboji proti lídrovi NBA, ktorý na ich ihrisku prehral 71:77. San Antoniu sa v ostatných rokoch na palubovke 76ers nedarí, keď z ostatných desiatich duelov vyhralo len dva. V piatok pritom rozhodla výborná defenzíva, asi najlepšia v podaní Philadelphie v tejto sezóne.

"Stále sme im stíhali rukami znemožňovať výhľad, vytláčali sme ich do ťažkých streleckých pozícií. Je to skvelé víťazstvo, ktoré nám dnes priniesla defenzíva,“ rozplýval sa nad hrou tímu pod svojim košom Elton Brand, ktorý 17 doskokmi vyrovnal svoj tohtosezónny rekord. Philadelphia zvíťazila v ôsmich dueloch z ostatných jedenástich a momentálne sa nachádza na siedmom mieste v tabuľke Východnej konferencie. "Nikdy som nebol na toto mužstvo viac hrdý ako teraz. Bol to typ zápasu, v ktorom si víťazstvo musíte vypotiť," zložil hlbokú poklonu svojim hráčom tréner Doug Collins. Azda najväčšiu radosť mohol mať z iba 20-ročného rozohrávača Jruea Holidaya, ktorý o dva body zaostal za svojím kariérnym maximom 29 bodov.

Kobe Bryant sa v úvode súboja Los Angeles Lakers na ihrisku New York Knicks snažil zapájať do hry spoluhráčov, ale po jeho dvoch zlých prihrávkach a stratách lôpt, keď vedenie domácich narástlo na nepríjemných 11:3, sa rozhodol radšej strieľať. Svojim typickým hypnotizujúcim spôsobom dostal do tranzu nejedného protihráča, aby následne príznačným rýchlym pohybom vypustil z rúk nejednu presnú loptu. Jeho skóre v prvej štvrtine sa zastavilo na čísle 19, do konca zápasu nastrieľal 33 bodov a potvrdil, že sa mu v Madison Square Garden zvykne dariť. Z doterajších vystúpení na ihrisku slávnej haly má priemer 30,5 bodu na zápas.

"Mal som v úmysle hrať kombinačný basketbal, ale súper na nás vyletel. New York sa dostal do tempa, tak som sa snažil urobiť niečo nečakané, čím by som ich rozhodil a - naopak - uviedol do správneho rytmu náš tím. Vedel som, že keď premením dve - tri strely, každý spozornie a povie si, že to bude jeden z tých večerov. A práve to rozhodí sústredenosť protihráčov," s charakteristickým nadhľadom opísal zámer a prístup k hre 32-ročný rozohrávač. Lakers aj vďaka jeho výkonu v New Yorku zvíťazili pohodlne 113:96.

Achilovou pätou New Orleans boli v ostatnom období posledné minúty tesných zápasov. V nich väčšinou Hornets ťahali za kratší koniec. Tak to bolo aj v predchádzajúcich štyroch prehratých dueloch, ale táto nepríjemná črta je pre tím charakteristická už niekoľko týždňov. Aj duel v Orlande smeroval k rozhodnutiu v záverečných minútach a mužstvo vedelo, že tentoraz to už musí vyjsť. "Keď sme prišli na ihrisko po poslednom oddychovom čase uprostred štvrtej štvrtiny, povedal som chalanom, že už bolo dosť tesných prehier, že tento zápas musíme zakončiť víťazne. Už sme to veľmi potrebovali. Po štyroch prehrách za sebou si už ani nepamätáte, ako chutí víťazstvo,“ povedal šťastný rozohrávač Chris Paul. Hornets napokon na Floride triumfovali 99:93.

Dôležité zápasy majú za sebou predchádzajúce a terajšie mužstvo LeBrona Jamesa. Cleveland konečne prerušil svoju rekordnú čiernu sériu, a to na hodnote 26 prehier, keď zvíťazil, hoci len po predĺžení, nad Los Angeles Clippers 126:119. Miami sa zase ôsmym víťazstvom v rade dostalo na prvú priečku vo Východnej konferencii.

Výsledky - piatok:
Charlotte - New Jersey 89:94 (21:24, 16:28, 23:20, 29:22)
Najviac bodov: S. Jackson 21, G. Wallace 20, Diaw 12 - B. Lopez 31 (11 doskokov), D. Harris 16, Humphries 15 (14 doskokov), 15 386 divákov

Toronto - Portland 96:102 (19:23, 28:32, 23:17, 26:30)
Najviac bodov: Bargnani 29, Bayless 18, DeRozan 17 - Aldridge 37 (10 doskokov), Fernandez 23, A. Miller 13, 15 625 divákov

Orlando - New Orleans 93:99 (24:28, 28:33, 28:19, 13:19)
Najviac bodov: D. Howard 20 (17 doskokov), Türkoglu 16, Redick a Clark po 14 - W. Green 24, David West 17 (17 doskokov), Paul 15, 18 944 divákov

Indiana - Minnesota 116:105 (31:31, 25:27, 27:32, 33:15)
Najviac bodov: Granger a Dahntay Jones po 19, Dunleavy 15 - Love 22 (15 doskokov), Pekovič 15, Ellington a L. Hayward po 14, 12 559 divákov

Philadelphia - San Antonio 77:71 (27:22, 19:24, 14:12, 17:13)
Najviac bodov: Holiday 27, Hawes 13, Brand 8 (17 doskokov) - Duncan 16 (13 doskokov), Neal a McDyess (11 doskokov) po 11, 15 501 divákov

Cleveland - Los Angeles Clippers 126:119 po predĺžení (29:33, 23:20, 31:28, 27:29 – 16:9)
Najviac bodov: Jamison 35, Hickson 27 (14 doskokov), D. Gibson a Mo Williams (14 asistencií) po 17 - B. Griffin 32 (13 doskokov), Baron Davis 26, Foye 23, 20 562 divákov

Detroit - Miami 92:106 (21:25, 22:39, 22:22, 27:20)
Najviac bodov: Daye 18, B. Gordon 16, Prince 11 - Wade 24, Bosh 17 (10 doskokov), L. James (10 asistencií) a M. Miller po 16, 22 076 divákov

Memphis - Milwaukee 89:86 (20:17, 25:23, 18:28, 26:18)
Najviac bodov: Conley 23, S. Young 19, Gay 14 (10 doskokov) - Maggette 22, Salmons 18, Jennings 16, 14 749 divákov

New York - Los Angeles Lakers 96:113 (28:30, 20:32, 20:23, 28:28)
Najviac bodov: Stoudemire 24 (10 doskokov), Felton 20, Gallinari 14 - Bryant 33 (10 doskokov), P. Gasol 20, Odom 14, 19 763 divákov

Utah - Phoenix 83:95 (31:19, 25:25, 13:27, 14:24)
Najviac bodov: D. Williams (14 asistencií) a C. J. Miles po 19, P. Millsap 16 - Nash 18 (10 asistencií), Warrick 16, R. Lopez 14, 19 911 divákov