19. novembra 2010

NBA: Portland vyhral aj bez Roya

Vo štvrtok sa v basketbalovej NBA hrali dva medzikonferenčné súboje a jedno divízne derby. Úspešnejšie vyšiel z konfrontácie dvoch konferencií Východ, Indiana aj Orlando dokonale využili ...

portland Foto: SITA/APNEW YORK 19. novembra (SITA) - Vo štvrtok sa v basketbalovej NBA hrali dva medzikonferenčné súboje a jedno divízne derby. Úspešnejšie vyšiel z konfrontácie dvoch konferencií Východ, Indiana aj Orlando dokonale využili domáce prostredie a indispozíciu súperov. Pacers privítali najslabší tím súťaže a uštedrili Los Angeles Clippers ôsmu prehru v rade - 107:80. Hostia oslabení o trojicu zranených Chris Kaman, Baron Davis, Randy Foe doplatili na žalostnú streľbu z poľa (33,3 % úspešnosť), premenili iba dva z deviatich pokusov za tri body (22,2 % úspešnosť), zatiaľ čo domáci v oboch ukazovateľoch prekročili 50-percentnú hranicu a vytvorili si sezóne maximum 14 blokov. "Po prehranej prvej štvrtine sme súpera prevýšili v obrane. Zvyšné tri štvrtiny to bola dobrá práca. Pravda, hrali sme proti unavenému tímu, ktorý mal za sebou stredajší zápas v Minnesote,“ priznal tréner Indiany Jim O´Brien. Ani Pacers pritom nenastúpili kompletní, už druhý zápas im chýbal prvý rozohrávač Daren Collison. Clippers v tejto sezóne zdolali iba Oklahomu, aj to na vlastnej palubovke.

Za bežných okolností obávaný tím Phoenixu predviedol odovzdaný výkon v Orlande. "Slnkám" z Arizony chýbala na floridskej palubovke vodcovská osobnosť, rozohrávač Steve Nash pre natiahnuté slabiny sedel na tribúne Amway Centra. Magic na začiatku tretej štvrtiny viedli o 31, na jej konci o 32 bodov a mohli na ihrisko poslať druhý sled. Napriek tomu kompletná základná päťka domácich dosiahla dvojciferný počet bodov. Orlando si poľahky pripísalo tretie víťazstvo v rade - 105:89. "V ich mužstve sa všetko točí okolo Nasha, preto sa dnes tak trápili. Ich taktika je založená na rýchlom tempe s množstvom bodov, bez Nasha je však ťažké ju praktizovať," komentoval kouč Magic Stan van Gundy.

Šláger dňa sa konal v Portlande, kde proti sebe nastúpili tretí a štvrtý tím Severozápadnej divízie. Aj v tomto dueli chýbal elitný rozohrávač, najlepšieho strelca domácich Brandona Roya však dokázal opäť viac ako výborne zastúpiť Wesley Matthews. Ten spolu s LaMarcusom Aldridgeom zaznamenal double-double, v druhej štvrtine sa blysol troma trojkami v priebehu 63 sekúnd a keď sa k nim v druhom polčase pridal Andre Miller (12 zo 16 bodov), Trail Blazers zdolali Denver 86:83. Kľúčom k úspechu tímu, ktorý do konca sezóny prišiel o pivota Grega Odena, boli doskoky. V tomto smere prevýšili domáci súpera pomerom 48:35, keď traja hráči Portlandu mali na konte dvojciferné číslo.