12. marca 2011

NBA: Rekord v Oaklande, Ginobili odmietol výzvu netopiera

Odkedy si basketbalisti Bostonu zabezpečili postup do play-off NBA, ešte nevyhrali. Po domácom zaváhaní s Los Angeles Clippers nestačili v piatok ani na potenciálneho súpera v 1. kole play-off. ...

bez nazvu Foto: SITA/AP NEW YORK 12. marca (WEBNOVINY) - Odkedy si basketbalisti Bostonu zabezpečili postup do play-off NBA, ešte nevyhrali. Po domácom zaváhaní s Los Angeles Clippers nestačili v piatok ani na potenciálneho súpera v 1. kole play-off. Veľká trojka Celtics (Paul Pierce, Kevin Garnett, Ray Allen) nedokázala doviesť tím k víťazstvu vo Philadelphii vôbec prvý raz od svojho zrodu. Naopak, vliala do žíl 76-ers ešte viac sebavedomia, o čom svedčia aj slová krídelníka Eltona Branda: "Určite teraz cítime, že rastieme na jeden z lepších tímov Východnej konferencie."

Boston má po prehre 86:89 už len minimálny náskok pol zápasu pred druhým tímom Východu Chicagom, ktoré si poradilo s Atlantou 94:76. Bulls bez zraneného Carlosa Boozera stavili v útoku všetko na jednu kartu. Derrick Rose nastrieľal 34 bodov, zatiaľ čo pod košmi úradovala dvojica Joakim Noah, Kurt Thomas. "V prvom polčase sme hrali v obrane aj v útoku výborne, ale v druhom ako keby sme na všetko zabudli," zhodnotil duel bývalý hráč Chicaga v službách Hawks Kirk Hinrich.

Priostruje sa súboj o poslednú postupovú priečku Východnej konferencie, hoci súčasná forma ôsmej Indiany, ktorá prehrala v Toronte 98:108, výrazne nahráva deviatemu Charlotte. Bobcats potrebujú zdravého Stephena Jacksona, čo ukázalo aj piatkové stretnutie s Portlandom. Najlepší strelec tímu nastúpil po troch vynechaných zápasoch (Charlotte všetky prehrali), v štvrtej štvrtine zaznamenal 18 zo svojich 29 bodov a v záverečnej minúte dostal svoj tím do rozhodujúceho vedenia košom, pri ktorom si ešte vypýtal faul od svojho bývalého spoluhráča Geralda Wallacea. Trestný hod premenil a upravil na 93:91. "To je moja úloha. Vymyslieť niečo v útoku a strieľať koše. V štvrtej štvrtine sme potrebovali prevziať kontrolu. Som rád, že sa mi to podarilo," povedal po víťazstve 97:92 Jackson.

K stopercentnej úspešnosti domácich tímov prispeli víťazstvami v predĺženiach New Jersey a Golden State. Nets stále bez Derona Williamsa už prehrávali s Los Angeles Clippers o 20 bodov, ale napokon dokázali nadviazať na šnúru troch výhier a zastaviť o zápas dlhšiu šnúru hostí (102:98). Golden State zaostávalo za Orlandom už o 21 bodov, ale potom sa rozpútala veľká strelecká bitka, ktorej výsledkom bol okrem triumfu Warriors nový rekord NBA. Obe mužstvá zaznamenali dovedna 36 trojok, z nich domáci 21. Doterajšie maximum 32 úspešných striel spoza oblúka patril zápasu Seattlu vo Phoenixe z roku 2006.

Do San Antonia sa po vyše roku a znovu na zápas so Sacramentom vrátil netopier, ale Manu Ginobili tentoraz odmietol úlohu úspešného lovca. "Povedal som si: ´Nikdy viac!´. Mal som z toho iba problémy s ochrancami zvierat. Vravel som si, že teraz sa o to musí postarať niekto iný," krútil hlavou argentínsky rozohrávač, ktorý v minulej sezóne na Halloween zložil o niečo menšieho lietajúceho cicavca. Líder celej NBA zdolal najslabší tím Západnej konferencie aj jedenásty raz v rade - 108:103.

Výhodu domáceho prostredia zužitkovali tiež Oklahoma City v dueli proti Detroitu a Minnesota proti Utahu.

Piatok - sumáre:

Chicago - Atlanta 94:76 (22:20, 26:30, 24:10, 22:16)
Najviac bodov: Rose 34, Deng 18, Brewer, T. Gibson a Watson po 8 - Joe Johnson 16, Josh Smith 15, Jamal Crawford 14, divákov: 22 123.

Charlotte - Portland 97:92 (22:25, 23:20, 19:25, 33:22)
Najviac bodov: S. Jackson 29 (10 doskokov), D.J. Augustin a D. White po 16 - Matthews 20, Aldridge (10 doskokov) a A. Miller po 15, divákov: 18 176.

Oklahoma City - Detroit 104:94 (22:26, 33:24, 31:25, 18:19)
Najviac bodov: Durant 24, J. Harden 22, Ibaka 16 - Hamilton 20, Stuckey 16, Prince 15, divákov: 18 203.

Golden State - Orlando 123:120 po predĺžení (20:27, 22:29, 30:25, 29:20 - 22:19)
Najviac bodov: Ellis 39 (11 asistencií), D. Wright 32, S. Curry 22 (12 asistencií) - J. Richardson 30, Türkoglu a J. Nelson po 24, divákov: 19 596.

Toronto - Indiana 108:98 (32:27, 30:21, 21:25, 25:25)
Najviac bodov: Barbosa 29, DeRozan 16, James Johnson a Calderón po 13 - Granger 25, Hansbrough 20, D. Collison 13, divákov: 14 726.

New Jersey - Los Angeles Clippers 102:98 po predĺžení (14:26, 23:25, 31:16, 26:27 - 8:4)
Najviac bodov: B. Lopez a Farmar po 24, Humphries 19 (20 doskokov) - Griffin a Kaman (10 doskokov) po 23, Foye 19, divákov: 18 711.

San Antonio - Sacramento 108:103 (22:20, 30:26, 23:25, 33:32)
Najviac bodov: T. Parker 27, Ginobili 24, Duncan 15 (10 doskokov) - J. Taylor a Casspi po 16, Cousins (11 doskokov), Peter 15, divákov: 18 712.

Philadelphia - Boston 89:86 (25:22, 24:23, 23:23, 17:18)
Najviac bodov: Brand a Hawes (10 doskokov) po 14, Iguodala 13 - J. Green 18, Krstič 16 (15 doskokov), Garnett 14, divákov: 20 614.

Minnesota - Utah 122:101 (39:28, 27:29, 31:15, 25:29)
Najviac bodov: Love 24 (12 doskokov), Beasley 23, Miličič 14 - Hayward 18, C.J. Miles 15, J. Evans 14, divákov: 18 534.