Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júna 2010

Nemci a Francúzi uvažujú o rozdelení eurozónyNemecko a Francúzsko reálne zvažujú možnosť rozdelenia súčasnej eurozóny, v rámci ktorej by sa vyčlenila silnejšia a slabšia skupina. Informoval o tom v sobotu britský denník Daily ...Zdieľať
eurozona euro Foto: SITA/APBERLÍN 20. júna (WEBNOVINY) - Nemecko a Francúzsko reálne zvažujú možnosť rozdelenia súčasnej eurozóny, v rámci ktorej by sa vyčlenila silnejšia a slabšia skupina. Informoval o tom v sobotu britský denník Daily Telegraph, ktorý o tom informoval nemenovaný zdroj. Podľa jeho slov totiž Paríž a Berlín stále zvažujú, ako zabrániť oslabovaniu spoločnej európskej meny, ktorá trpí v dôsledku finančných problémov niektorých jej členov. Kým situáciu v Grécku by sa podarilo stabilizovať za pomerne nízku cenu, riešenie problémov Španielska by eurózonu stálo veľa síl a prostriedkov. Nemôžu si ho dovoliť zachrániť, ale ani nechať padnúť, tvrdí zdroj britského denníka.


Nemci a Francúzi údajne uvažovali o vylúčení niektorých rizikových krajín z eurozóny, to sa však nedá. Rozmýšľajú preto o tzv. dvojrýchlostnej eurozóne, pričom "severnú" skupinu by viedli Francúzsko a Nemecko a patrili by sem Holandsko, Rakúsko, Dánsko a Fínsko.

V druhej, "južnej" skupine by zostali Gréci, Španieli, Taliani, Portugalčania a Íri. Ide o akt zúfalstva a riešenie v duchu menšieho zla, dodal zdroj. Ten zároveň uviedol, že sa zvažuje aj možnosť zavedenia novej meny, existujúcej paralelne so "starým" eurom, čo by obom stranám malo pomôcť.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ani francúzsky prezident Nicolas Sarkozy si v žiadnom prípade nemôžu dovoliť pýtať ďalšie peniaze od svojich krajanov na pomoc zadlženým krajinám, podotýka zdroj.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V hre LOTO padla 12. najvyššia slovenská výhra
<< predchádzajúci článok
POĽSKO: Podľa prieskumov víťazom je Komorowski

Nemci a Francúzi uvažujú o rozdelení eurozóny - diskusné fórum čitateľov