Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. mája 2010

Nemecké obmedzenie finančného trhu oslabilo euro


Tagy: euro Nemecko

Euro v stredu voči doláru oslabilo na štvorročné minimum po tom, ako Nemecko zakázalo nekryté predaje nakrátko na trhu niektorých cenných papierov, čo vyvolalo neistotu a novú ...Zdieľať
euro dolar Ilustračné foto : SITA/AP LONDÝN 19. mája (WEBNOVINY) - Euro v stredu voči doláru oslabilo na štvorročné minimum po tom, ako Nemecko zakázalo nekryté predaje nakrátko na trhu niektorých cenných papierov, čo vyvolalo neistotu a novú vlnu averzie voči riziku, ktorá posilnila dolár a jen. Nemecko v utorok zakázalo nekryté predaje nakrátko na trhu vládnych dlhopisov krajín eurozóny, niektorých akcií a derivátov poistenia úverov CDS (credit default swap), ktoré sa týkajú záväzkov vlád eurozóny. Dôveru voči spoločnej európskej mene podkopalo aj vyjadrenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, že euro je v ohrození.


Predaj eur za doláre sa však v Európe spomalil a niektorí analytici uviedli, že prvotná reakcia bola prehnaná, keďže zákaz obchodovania sa týka iba obmedzenej skupiny cenných papierov. Do 11:30 GMT sa hodnota eura mierne vrátila naspäť na úroveň 1,2205 USD/EUR po tom, ako v rannom ázijskom obchodovaní a na platforme EBS kleslo až na úroveň 1,2143 USD/EUR. Voči jenu euro oslabilo o 1 % na dvojtýždňové minimum 110,88 JPY/EUR, ale potom sa ustálilo na úrovni 111,45 JPY/EUR. Euro zároveň kleslo na rekordné minimum voči švajčiarskemu franku pod hranicu 1,4000 CHF/EUR, ale potom sa ustálilo tesne nad touto úrovňou. Podľa obchodníkov je to nová hranica pre intervencie zo strany švajčiarskej centrálnej banky.

SITA, Reuters

Tagy: euro Nemecko
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet mýtnych úsekov stúpne na asi 1 650
<< predchádzajúci článok
Mikolaj sa zániku záujmových centier neobáva