Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

06. decembra 2019

NETRADIČNÝ EXPONÁT: Múzeum vystavuje preparát vrabca poľnéhoNa snímke preparát vrabca poľného zo zbierok Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktorý je ojedinelý svojou svetlejšou, krémovou farbou peria, 6. decembra 2019.Zdieľať
Na snímke preparát vrabca poľného zo zbierok Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ktorý je ojedinelý svojou svetlejšou, krémovou farbou peria, 6. decembra 2019. Foto: TASR - Branislav Caban
 
Rimavská Sobota 6. decembra (TASR) – Preparát vrabca poľného je aktuálnym predmetom mesiaca, ktorý do konca decembra vystavuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Podľa slov jeho biologičky Moniky Gállfyovej ide o netradičný exemplár, pretože sa od bežných líši svojím svetlým sfarbením.


„Náš vrabec nie je celkom biely, je skôr krémový. Na hlave má veľmi slabo viditeľnú čiapočku, slabo je viditeľná tiež čierna škvrna pod zobákom a tmavé škvrny na lícach. To naznačuje, že malé množstvo pigmentu mal,“ vysvetlila Gállfyová.

V prírode sa podľa jej slov občas môžeme stretnúť s jedincami, ktorých sfarbenie sa odlišuje od typickej farby tela ich druhu. „Veľmi zriedka sa môžeme stretnúť aj s bielymi alebo takmer bielymi vrabcami. Svetlé sfarbenie jedincov je spôsobené poruchami pigmentácie, ktorých je niekoľko typov,“ dodala biologička.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spríjemnite si najkrajšie sviatky roka Vianočným punčom Petra Cmorika
<< predchádzajúci článok
Prehľad o filmových novinkách v slovenskej kinodistribúcii

NETRADIČNÝ EXPONÁT: Múzeum vystavuje preparát vrabca poľného - diskusné fórum čitateľov