Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júla 2013

Neúspešný kandidát Jozef Čentéš chce odškodnenie od štátuNeúspešný kandidát na šéfa prokurátorov Jozef Čentéš chce od štátu finančné odškodnenie. Pre Hospodárske noviny to potvrdil práve v deň, keď prezident Ivan Gašparovič do ...Zdieľať
jozef centes BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Neúspešný kandidát na šéfa prokurátorov Jozef Čentéš chce od štátu finančné odškodnenie.


Pre Hospodárske noviny to potvrdil práve v deň, keď prezident Ivan Gašparovič do funkcie generálneho prokurátora vymenoval Jaromíra Čižnára. O konkrétnej sume zatiaľ Čentéš ani jeho právny zástupca Peter Kubina nechceli hovoriť.

„Malo by ísť o značnú sumu, aby zodpovedala vážnosti toho, čo sa udialo a v budúcnosti demotivovala každého, kto by to chcel zopakovať,“ zdôraznil Kubina. Žiadosť o odškodné pravdepodobne doplnia do sťažnosti, ktorú Čentéš ešte v januári podal na Ústavný súd SR.

„Za momentálneho právneho stavu sa už zrejme nie je možné domôcť prirodzenej nápravy, že by sa pán Čentéš stal generálnym prokurátorom,“ dodal. Samotný Čentéš nechcel o tejto veci špekulovať. „Mohlo by to byť vnímané, že vytváram tlak na ústavný súd.“ Odškodné podľa Kubinu Čentéš nechce pre seba. „Pôjde to na vopred stanovený dobročinný účel.“

Prezident odmietol Čentéša vymenovať začiatkom roka, neskôr vyhlásil, že tak neurobí nikdy. V stredu pri odovzdávaní dekrétu Čižnárovi oznámil, že „zvážil všetky aspekty právne aj ostatné“ a zistil, že nieto dôvodu na nevymenovanie.

Slovensko má tak o po dvadsiatich deviatich mesiacoch opäť generálneho prokurátora. Na svoje vymenovanie Čižnár čakal „len“ mesiac. Poslanci vládneho Smeru-SD ho v parlamente zvolili 18. júna.

Podľa bývalého predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka je stále neisté, či dôvody, pre ktoré prezident odmietol vymenovať Jozefa Čentéša, sú v súlade s predstavami Ústavného súdu SR. „Túto neistotu je povinný odstrániť Ústavný súd. Kým sa tak nestane, je rozhodnutie prezidenta o vymenovaní Jaromíra Čižnára predčasné a z hľadiska prípadného úspechu Jozefa Čentéša v konaní pred ústavným súdom aj ústavne spochybniteľné,“ mieni právnik.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z reaktorovej budovy vo Fukušime začala unikať para
<< predchádzajúci článok
Sme: Štát prehodnotí vlaky

Neúspešný kandidát Jozef Čentéš chce odškodnenie od štátu - diskusné fórum čitateľov

Odškodnenie občana18.7. 14:42:15