Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2006

Nevidiaci sa do nových priestorov sťahovať nebudúÚnia nevidiacich a slabozrakých Slovenska so sídlom v Prešove sa nebude sťahovať do nových priestorov, ktoré jej ponúkal na výmenu prenajímateľ Prešov Real, správca mestských nebytových ...Zdieľať

PREŠOV 27. septembra (WEBNOVINY) - Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska so sídlom v Prešove sa nebude sťahovať do nových priestorov, ktoré jej ponúkal na výmenu prenajímateľ Prešov Real, správca mestských nebytových priestorov. K takémuto rozhodnutiu dospeli obe strany na dnešnom rokovaní za prítomností novinárov. Riaditeľ Prešov Real Jozef Kislík vyhlásil, že pokiaľ nedôjde k vzájomnej dohode, v žiadnom prípade nebude dávať únii výpoveď. "Očakával som ústretový krok z ich strany, pokiaľ sa nedohodneme, ostáva pôvodný stav," uviedol na tlačovej besede.

Kislík chcel terajšie priestory o rozlohe 123 metrov štvorcových, za ktoré únia platí zvýhodnené nájomné 250 Sk za meter štvorcový, prenajať komerčným spôsobom. Súkromná poliklinika, ktorá sídli na tom istom poschodí, prejavila záujem rozšíriť svoje priestory a platiť prenájom 900 Sk za meter štvorcový. Kislík uviedol, že únii ponúkal porovnateľné miestnosti v tej istej budove. Vedúci Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Jozef Hlubovič ako hlavný argument nesúhlasného stanoviska uviedol, že ich klienti majú problém orientovať sa v priestore a akákoľvek zmena si vyžaduje nové zaškolenie. Rovnako nevidiacim nevyhovuje južná strana budovy so silným denným svetlom, ktorú by výmenou získali. Pri takomto osvetlení sa zle skúšajú optické pomôcky a robí to problém aj svetloplachým zrakovo postihnutým klientom. Za zložité považuje Hlubovič aj sťahovanie, s ktorým súvisí komplikovaná úprava elektroinštalácie.

O možnej zámene priestorov rokovala už mestská komisia, ktorá má v kompetencii prenajímanie nebytových priestorov. Podľa jej člena Ivana Benka komisia nezaujala stanovisko. Pred časom však prijala rozhodnutie, že Prešov Real sa má správať komerčne a organizáciám, ktorým poskytne zľavy na nájomnom, bude prioritne ponúkať priestory po zrušených školách. Hlubovič nateraz odmieta akékoľvek sťahovanie a nemá záujem ani o priestory po bývalej základnej škole na Ďumbierskej ulici, kde sa do jedného z troch pavilónov sťahuje Evanjelická špeciálna škola internátna pre hlucho-slepé deti z Červenice. Tieto priestory sú podľa jeho vyjadrenia ďaleko od autobusovej zastávky MHD, čo by sťažilo orientáciu nevidiacim v teréne.

Mesto Prešov prenajíma na základe vnútornej smernice primátora (prijatej ešte za éry predchodcu terajšieho primátora) priestory politickým stranám za 130 korún za meter štvorcový a europoslancom za 250 korún za meter štvorcový. Ich kancelárie sú v historickom centre a nie v budovách škôl na sídlisku.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dcérska firma Penty podala najvyššiu ponuku na Aero Vodochody
<< predchádzajúci článok
Zajacovu žalobu na Martinákovú súd zamietol

Nevidiaci sa do nových priestorov sťahovať nebudú - diskusné fórum čitateľov