18. novembra 2007

Nórske zlyhanie, Turci podľa Terima bojovali ako levy

Futbaloví reprezentanti Nórska v sobotňajšom priamom súboji s Tureckom o 2. miesto v C-skupine kvalifikácie o postup na ME 2008 úplne zlyhali. V prípade víťazstva mohli Nóri už oslavovať vytúžený ...

OSLO 18. novembra (WEBNOVINY) - Futbaloví reprezentanti Nórska v sobotňajšom priamom súboji s Tureckom o 2. miesto v C-skupine kvalifikácie o postup na ME 2008 úplne zlyhali. V prípade víťazstva mohli Nóri už oslavovať vytúžený postup na šampionát v Rakúsku a Švajčiarsku, ale po prehre 1:2 ich šance výrazne klesli a zdá sa, že od účasti na ME 2000 budú chýbať aj na ďalšom vrcholnom turnaji. V záverečnom kvalifikačnom vystúpení totiž hrajú Turci, ktorí majú na konte 21 bodov, doma s Bosnou a Hercegovinou a "dvadsaťbodoví" Nóri cestujú na Maltu. Nórsko po prvý raz za posledných 16 rokov na štadióne Ulleval nedotiahlo do úspešného konca (víťazstvo alebo remíza) vedenie 1:0 v kvalifikácii o postup na ME alebo MS.
Nórsko začal mimoriadne dôležitý sobotňajší duel skvele: od 13. minúty viedlo "nožničkovým" gólom Erika Hagena po centri Steffena Iversena. Domáci mohli v miernej hmle viesť dokonca už 2:0, ale Mehmet Aurelio v 23. minúte po rohu Johna Arneho Riiseho zachraňoval z bránkovej čiary. Napriek nórskemu tlaku však boli úspešnejší Turci, keď v 31. minúte Emre Belözoglu vyrovnal. Domácich mohol dostať do vedenia v 53. minúte John Carew, ale pozorný turecký brankár Volkan Demirel včas vybehol a zablokoval Nórovu strelu približne zo 16 metrov. Kľúčový okamih duelu prišiel o šesť minút neskôr. Turecký útočník Nihat Kahveci unikol nórskemu obrancovi Hangelandovi, spracoval si na hrudi centrovanú loptu od Gökhana Gönüla a razantnou strelou zo 16 metrov prekonal domáceho brankára Opdala.
"Dostali sme rýchly gól a vzápätí sme prišli o zraneného Ibrahima Kasa. Napriek tomuto zlému začiatku moji zverenci nerezignovali a bojovali ako levy. Týmto víťazstvom sme ukázali, ktoré mužstvo si zaslúži postúpiť na európsky šampionát. Naša misia sa ešte nekončí, musíme vyhrať nad Bosnou," tvrdil po zápase v Osle turecký kormidelník Fatih Terim. Jeho mužstvo po remízach s Maltou, Moldavskom a domácej prehre s Gréckom bolo už takmer bez nádeje na postup na ME. Nečakané víťazstvo však turecké šance znovu oživilo. "Vyzerá to tak, že moji zverenci bojujú o postup radšej zo zložitej východiskovej situácie," žartoval Terim. V stredu čaká jeho tím rozhodujúci zápas v Istanbule proti Bosne a Hercegovine a nič iné ako víťazstvo neznamená postupovú istotu. Po nedávnej prehre v prestížnom stretnutí s večným rivalom Gréckom (0:1) boli fanúšikovia na svoje futbalové hviezdy nahnevaní, turecký kouč ich však žiada, aby prišli podporiť národné mužstvo v súboji s Bosnou: "Vyzývam turecký ľud, aby nás prišiel povzbudiť. Chceme mať podporu vášnivých tureckých fanúšikov - nie iba divákov, ale ozajstných priaznivcov."