Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. septembra 2009

Nová výška minimálnej mzdy zostáva stále neznámaPremiér Robert Fico sa na štvrtkovom rokovaní so zamestnávateľskými zväzmi a odborármi opäť nedohodol na budúcoročnej výške minimálnej mzdy. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico sa na štvrtkovom rokovaní so zamestnávateľskými zväzmi a odborármi opäť nedohodol na budúcoročnej výške minimálnej mzdy. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška. Tripartitné rokovania na najvyššej úrovni o raste minimálnej mzdy neskončili dohodou ani pred dvoma týždňami. Ministerstvo práce a sociálnych vecí bude podľa Stušku rokovať o zvýšení minimálnej mzdy ešte jednotlivo so zamestnávateľmi a odborármi. Takéto individuálne rokovania so sociálnymi partnermi plánuje rezort ukončiť počas budúceho týždňa.


Ministerstvo práce a sociálnych vecí je pritom podľa Stušku pripravené prijať kompromisné riešenie medzi návrhom odborárov a požiadavkou zamestnávateľov. Odborári totiž žiadajú nárast najnižších miezd o 8,1 %, a to zo súčasných 295,5 eura na 319,5 eura. Zamestnávatelia požadujú, aby aj v budúcom roku zostala minimálna mzda na súčasnej úrovni.

Na novej výške najnižších miezd sa v polovici augusta nedohodli zamestnávatelia s odborármi a vládou počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR. Zamestnávatelia už vtedy požadovali nulový rast minimálnej mzdy, pretože tvrdia, že jej zvyšovanie ohrozí ďalšie pracovné miesta. Odborári sa zase postavili za vtedajší návrh rezortu práce, podľa ktorého by minimálna mzda v budúcom roku vzrástla o 8,1 %, a to zo súčasných 295,5 eura na 319,5 eura.

"Chceme, aby došlo k zvyšovaniu minimálnej mzdy. Prepad alebo nezvyšovanie je pre nás neprijateľné," povedal v polovici augusta po rokovaní tripartity viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR podľa svojho prezidenta Tomáša Malatinského, naopak, pôvodne požadovala dokonca zníženie minimálnej mzdy, keďže produktivita práce sa vyvíja negatívne. "Kompromisný návrh bol napokon nulový rast. Radi by sme to rokovanie s premiérom využili na čo najmiernejší posun," dodal vtedy Malatinský.

Podľa štátnej tajomníčky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Emílie Kršíkovej však ani nižší dopyt po pracovnej sile nebráni zvyšovaniu minimálnej mzdy. Ako dodala, ministerstvo pri predložení návrhu s rastom o 8,1 % bralo do úvahy všetky makroekonomické ukazovatele, aj nižší dopyt po pracovnej sile.

Minimálna mzda sa od začiatku tohto roka zvýšila z pôvodných 8 100 Sk (268,9 €) na 295,5 eura (8 902 Sk). Najnižšia hodinová mzda sa tak upravila smerom nahor zo 46,60 Sk (1,547 €) na 1,698 eura (51,15 Sk). Suma minimálnej mzdy bola podľa ministerstva práce kompromisom medzi návrhom Konfederácie odborových zväzov SR, návrhom zástupcov zamestnávateľov a pôvodným návrhom ministerstva. Odborári totiž požadovali zvýšiť najnižšie mzdy na 300 eur (9 040 Sk), zamestnávatelia trvali na minimálnej mzde v sume 8 690 Sk (288,5 €) a ministerstvo práce a sociálnych vecí pôvodne na rokovaní tripartity predložilo návrh na úpravu minimálnej mzdy na 9 000 Sk (298,8 €).

Výšku minimálnej mzdy môže v konečnom dôsledku určovať vláda na základe novely zákona o minimálnej mzde, ktorú schválil parlament v polovici septembra minulého roka. Prihliadať by pritom mala na stanoviská sociálnych partnerov, vývoj kritérií na úpravu sumy minimálnej mzdy, vývoj podielu čistej minimálnej mzdy z čistej priemernej mzdy najmenej za predchádzajúce dva kalendárne roky a vývoj produktivity práce.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Umierajúca vrahyňa z Mansonovej rodiny ostane vo väzení
<< predchádzajúci článok
Čína a Slovensko by mali svoje vzťahy premeniť na spoluprácu

Nová výška minimálnej mzdy zostáva stále neznáma - diskusné fórum čitateľov