Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. apríla 2007

Novelou o ochrane prírody chcú poslanci pomôcť majiteľom lesovNávrh novely zákona o ochrane prírody, ktorý štyria koaliční poslanci predložili do parlamentu, by mal zrýchliť rozhodovanie o záležitostiach životného prostredia a pomôcť tak majiteľom a ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Návrh novely zákona o ochrane prírody, ktorý štyria koaliční poslanci predložili do parlamentu, by mal zrýchliť rozhodovanie o záležitostiach životného prostredia a pomôcť tak majiteľom a obhospodarovateľom lesov plniť si zákonné povinnosti.

Predkladatelia návrhu, poslanci Smeru-SD Marian Záhumenský, Magda Košútová, Ján Slabý a Zdenka Kramplová z ĽS-HZDS dôvodia, že po parlamentnom ratifikovaní dohovoru z Aarhusu o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitosti životného prostredia je potrebné jeho ustanovenia zapracovať do právneho systému Slovenskej republiky. Preto je podľa nich potrebné zmeniť pozitívnu diskrimináciu občianskych združení založených podľa zákona o združovaní občanov, ktoré ako jediné majú prístup k rozhodovaciemu procesu, pričom podľa dohovoru sa pod pojmom „verejnosť“ chápu aj iné združenia, organizácie alebo skupiny fyzických osôb alebo právnických osôb v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi alebo praxou. "Zákon preto musí umožňovať prístup k rozhodovaciemu procesu aj iným združeniam, napríklad združeniam právnických osôb a nadáciám," uvádzajú poslanci s tým, aby sa im v záujme racionalizácie, zrýchlenia a zjednodušenia procesu priznalo postavenie zúčastnenej osoby, čím bude v plnej miere zabezpečené plnenie dohovoru. "Zrýchlenie dosiahneme limitovaním lehoty na vyjadrenie. Ak sa do 30 dní nevyjadria, bude sa to považovať za súhlas," povedal pre SITA Záhumenský.

Súčasné znenie zákona o ochrane prírody a krajiny totiž podľa predkladateľov umožňuje orgánom ochrany prírody rozhodovať pol roka až rok, pričom praktické skúsenosti potvrdzujú, že aj tieto lehoty boli v niektorých prípadoch prekročené. "Takýto postup neumožňuje vlastníkom a obhospodarovateľom lesov plniť povinnosti uložené zákonom o lesoch, pričom však naďalej nesú zodpovednosť za stav lesov," zdôvodňujú navrhovatelia. Preto má ich návrh riešiť aj potrebu rozhodovať v konaniach, ktorými sa žiada o zabezpečenie a umožnenie vykonania povinností na ochranu lesa v takých termínoch, aby nedošlo k poškodeniu lesov, ktoré predstavujú viac ako 80 percent chránených území Slovenskej republiky ako prírodného bohatstva tejto krajiny.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa výročnej správy mala SMK v r. 2006 zisk vyše 28 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Podľa rezortu zdravotníctva budú treba vyššie platby štátu

Novelou o ochrane prírody chcú poslanci pomôcť majiteľom lesov - diskusné fórum čitateľov