Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. novembra 2019

NOVEMBER89: Nežnú revolúciu v Prievidzi po novom pripomína pomníkNovember 89, ilustračná snímka.Zdieľať
November 89, ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Prievidza 18. novembra (TASR) - Nežnú revolúciu v Prievidzi pripomína po novom pomník. Železobetónový kváder z podhľadového betónu prerušený trhlinou s priznanou výstužou je umiestnený na Námestí slobody. Dielo, ktoré odkazuje i na prelom železnej opony, slávnostne odhalili v pondelok pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.


"Zainteresovaných do toho bolo viac ľudí, hľadali sme najlepšie riešenie a toto je kompromis medzi niekoľkými návrhmi. Som veľmi rád, že sa to podarilo, že je to strohé, trochu surové tam, kde to má byť a vystihuje to tú podstatu, prečo tu je. Zároveň zapadá do námestia ako celku," povedal jeden z autorov pomníka Roman Turcel.

Dielo má podľa neho pripomínať kontinuitu histórie, pričom jeho prerušenie predstavuje udalosti novembra 1989, ktoré boli rovnako surové. "Nad tým sme postavili niečo, čo stále budujeme. To, čo je nad pomníkom, je v našich rukách a budeme vidieť, ako sa s tým vyrovnáme každý sám," podotkol.

Pomník venovala mestu Artgaléria, kde Turcel pôsobí. "Celý tento proces je vlastne tiež symbolický aj z toho dôvodu, že revolučné udalosti boli aj na tomto námestí v Prievidzi. Odhliadnuc od toho, že oslavy boli v celej republike, mesto považovalo za vnútornú povinnosť pripomenúť si toto výročie práve takýmto pomníkom," dodal viceprimátor mesta Ľuboš Jelačič.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gruzínska polícia zlikvidovala tábor demonštrantov pred parlamentom
<< predchádzajúci článok
Ekoviny #2

NOVEMBER89: Nežnú revolúciu v Prievidzi po novom pripomína pomník - diskusné fórum čitateľov