Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júla 2013

O realizácii širokorozchodnej rozhodne štúdia do polovice roka 2014O začiatku realizácie štúdie uskutočniteľnosti projektu predĺženia širokorozchodnej železnice cez Slovensko až do Viedne rozhodne valné zhromaždenie spoločnosti Breitspur Planunsgesellschaft, ktorú ...Zdieľať
Bratislava 26. júla (TASR) - O začiatku realizácie štúdie uskutočniteľnosti projektu predĺženia širokorozchodnej železnice cez Slovensko až do Viedne rozhodne valné zhromaždenie spoločnosti Breitspur Planunsgesellschaft, ktorú vytvorili železničné spoločnosti z Ruska, Ukrajiny, Rakúska a Slovenska.

64. schôdza vlády SR v stredu 19. júna 2013 v Bratislave. Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek. Foto: TASR/Štefan Puškáš

"Valné zhromaždenie sa uskutočňuje v zmysle stanov spoločnosti, presný dátum zatiaľ stanovený nebol. Kedy by mala byť štúdia hotová bude stanovené v súťažných podkladoch," povedala pre TASR hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.

S dokončením štúdie sa podľa informácii TASR počíta do konca tohto alebo najneskôr v prvej polovici budúceho roka. Materiál má posúdiť projekt predĺženia širokorozchodnej železnice v rozsahu dokumentácie pre strategické posúdenie vplyvov na životné prostredie, dokumentácie pre stavebný zámer, ako aj časti dokumentácie pre územné rozhodnutie.

Takisto by sa mala zaoberať umiestnením nového nákladného terminálu v regióne Viedeň-Bratislava. "Umiestnenie nákladného terminálu nebude vo Viedni, ako sa prezentuje v médiách, ale pravdepodobne v už existujúcom priemyselnom parku Kittsee alebo v Parndorfe. To by bola pre Rakúsko najlacnejšia a pre Slovensko najvýhodnejšia ekonomická, strategicko-geopolitická lokalizácia," povedala pre TASR advokátka Jana Martinková, ktorá sa tejto problematike dlhšie venuje, odvolávajúc sa na rakúske zdroje.

Slovensko bojuje údajne o projekt s Maďarskom


Podľa portálu pluska.sk Slovensko o projekt údajne bojuje najmä s Maďarskom, ktoré sa má o širokorozchodnú tiež zaujímať. Proti projektu sa stavia opozícia, SDKÚ i Most-Híd, ktorý sa obáva, že o zamestnanie prídu stovky ľudí zo súčasného prekladiska v Čiernej nad Tisou. "Spôsob rokovania, ktorý vedie premiér Robert Fico, zbaví v Čiernej nad Tisou tritisíc rodín existencie. Prečo nevieme dať podmienky, aby sa neoplatilo stavať železnicu do Viedne?" povedal pre portál pluska.sk podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon.

Odmietaním projektu z politických dôvodov by mohlo Slovensko stratiť, tvrdí naopak Martinková pre portál pluska.sk. "Odklonom cez Maďarsko by sme v Čiernej nad Tisou tak či tak prišli o pracovné miesta, lebo cez toto prekladisko by išlo oveľa menej tovaru, ktorý smeruje do západnej Európy."

Podľa predbežných štúdií by prevádzka širokorozchodnej priniesla Slovensku viac ako 8000 pracovných miest a výstavba železnice z Košíc do Bratislavy by na päť rokov zamestnala ďalších 2000 ľudí. Projekt nateraz má podporu vlády, ktorá má záujem na jeho úspechu. "Kto by chcel odstúpiť od projektu, nevníma realitu v medzinárodnom kontexte," povedal premiér Fico pre portál pluska.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bruseli čakajú na projekty z ČR miliardy eur
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy klesli

O realizácii širokorozchodnej rozhodne štúdia do polovice roka 2014 - diskusné fórum čitateľov

Ak SR strati takuto prilezitost storocia, tak26.7. 19:56:05