Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. apríla 2009

Obama zle pochopil Raúlove ústretové slová, tvrdí Fidel CastroAmerický prezident Barack Obama si zle vysvetlil slová kubánskeho lídra Raúla Castra, tvrdí Raúlov brat a predchodca Fidel Castro. Obama a Raúl Castro sa nedávno vyjadrili, že sú ochotní rokovať aj o ...Zdieľať
HAVANA 22. apríla (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama si zle vysvetlil slová kubánskeho lídra Raúla Castra, tvrdí Raúlov brat a predchodca Fidel Castro. Obama a Raúl Castro sa nedávno vyjadrili, že sú ochotní rokovať aj o takých citlivých témach, ako sú politickí väzni a ľudské práva. Fidel Castrov však vo svojom článku, ktorý v stredu uverejnila internetová stránka CubaDebate, tvrdí, že "prezident si nepochybne zle vysvetlil Raúlove slová".


Vodca revolúcie spred 50 rokov zopakoval, že prepustenie 75 oponentov kubánskeho komunistického režimu prichádza do úvahy až po tom, ako budú Spojené štáty "ochotné" prepustiť piatich Kubáncov zadržiavaných pre podozrenie zo špionáže. Slová Raúla Castra mali ukázať jeho "odvahu a dôveru v princípy revolúcie", napísal Fidel Castro, ktorý bratovi odovzdal úrad pre zdravotné problémy v roku 2006.

Obama minulý týždeň vyhlásil, že chce vo vzťahoch s Kubou "začať odznova", ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová označila slová Raúla Castra o ochote rokovať za "veľmi vítaný zvrat" a vôbec prvýkrát priamo priznala, že americká politika voči Kube zlyhala. Obama však zdôraznil, že ekonomické embargo Američania tak skoro nezrušia. "Otázky politických väzňov, slobody slova a demokracie sú dôležité, nemôžeme ich jednoducho odsunúť nabok," povedal.

Raúl Castro minulý týždeň vyhlásil, že jeho vláda je ochotná diskutovať s Washingtonom o "všetkých" témach vrátane ľudských práv, politických väzňov a slobody tlače. "Odkázali sme vláde USA, dôverne aj verejne, že chceme diskutovať o všetkom - ľudských právach, slobode tlače, politických väzňoch, o všetkom," cituje Castra tlačová agentúra AP, ktorá hovorí o "odpovedi" na Obamovo vyhlásenie. Dialóg však podľa neho musí prebiehať "za rovnocenných podmienok". Ako poznamenala spravodajská agentúra AP, ide o "najsmelšie a najzmierlivejšie" slová adresované USA zo strany kubánskeho lídra od roku 1961, keď krajiny prerušili styky.

SITA_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nikto z prezidentských kandidátov neminul nad limit, potvrdil Šmál
<< predchádzajúci článok
Magio Portál prináša internetové informácie na televíznej obrazovke