10. novembra 2007

Obhajkyňa Heninová do finále MS WTA proti Šarapovovej

Druhou finalistkou dvojhry na 37. MS WTA Tour tenistiek v Madride (dotácia 3 milióny USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch GreenSet v hale) sa stala Justine Heninová. Belgičanka v druhom sobotňajšom ...

MADRID 10. novembra (WEBNOVINY) - Druhou finalistkou dvojhry na 37. MS WTA Tour tenistiek v Madride (dotácia 3 milióny USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch GreenSet v hale) sa stala Justine Heninová. Belgičanka v druhom sobotňajšom singlovom semifinále zvíťazila nad Srbkou Anou Ivanovičovou napriek určitým hluchým pasážam za 104 minút 6:4, 6:4 a stále neodovzdala ani set. V úvodnom dejstve obrátila z 0:2 na 5:2 a vzápätí zvládla malú krízu. Využila tri zo štyroch brejkbalov, zatiaľ čo súperka iba dve z deviatich takýchto možností. V druhej časti 20-ročná outsiderka z Belehradu síce vyrovnala z 0:3 na 3:3 dvoma rebrejkami, ale koncovka sa jej nevydarila.

Najvyššie nasadená obhajkyňa trofeje Heninová sa v nedeľňajšom rozhodujúcom súboji dvoch zatiaľ na tomto šampionáte nezdolaných aktérok nie pred 16.00 h SEČ stretne so šestkou dlhodobého renkingu i turnaja Mariou Šarapovovou. Ruska v predchádzajúcom sobotňajšom zápase zdolala svoju krajanku Annu Čakvetadzeovú za 74 minút 6:2, 6:2.
Už pred týmto "výberovým" turnajom istá líderka koncoročného svetového renkingu Heninová má proti 20-ročnej Sibírčanke s floridskou adresou Šarapovovej skóre 5:2. V ostatnom súperení ju zdolala práve v Telefónica Arene vo veľtržnom areáli Recinto Ferial Casa de Campo vlani v semifinále 6:2, 7:6 (5) a revanšovala sa jej tým za prehru 4:6, 4:6 z finále US Open 2006.
Dvadsaťpäťročná rodáčka z Liége Heninová v sobotu 24. víťazstvom v rade vyrovnala svoj osobný rekord zo sezóny 2005. Ak uspeje aj v nedeľu, pripomenie zatiaľ ostatné double na MS WTA Tour, ktoré pred štyrmi rokmi zavŕšila Kim Clijstersová. Belgičanka už vo štvrtok definitívne predstihla práve túto krajanku na čele historického poradia podľa zárobku počas jednej sezóny. Doterajšie maximum malo hodnotu 4 466 345 USD. Teraz narastie buď na 4 867 000 USD, ak 7-násobná grandslamová šampiónka vo finále prehrá, alebo na 5 367 086 USD s prirátaním 1 milióna dolárov za opakovaný triumf.
Olympijská víťazka 2004 z Atén Heninová má šancu vybojovať svoj jubilejný desiaty tohtoročný primát (vrátane dvoch grandslamových - Roland Garros, US Open) a stať sa prvou tenistkou bez prehry vo fáze sezóny po Wimbledone od panovania Nemky Steffi Grafovej v roku 1989. Naposledy okúsila trpkosť prehry 6. júla v semifinále spomenutého londýnskeho trávnatého vrcholu. Francúzke Marion Bartoliovej sa v španielskej metropole vo štvrtok revanšovala nemilosrdne 6:0, 6:0.
Heninová štartuje na šampionáte po piaty raz zo siedmich možností. V rokoch 2001 a 2002 ešte pri vyraďovacom systéme stroskotala vo štvrťfinále a následne v semifinále. Pred edíciami 2004 a 2005 zhodne nebola zdravotne v poriadku. Proti debutantke medzi výkvetom Ivanovičovej, štvrtej nasadenej, potvrdila pomer síl z tohtoročného parížskeho vrcholného antukového finále (6:1, 6:2) a upravila celkovo na 3:0.
Ivanovičová stratila nielen šancu stať sa novou dvojkou rebríčka, na čo by potrebovala triumfovať v sobotu i nedeľu, ale aj príležitosť byť aspoň trojkou na úkor krajanky Jeleny Jankovičovej - stačil jej prienik do finále. Z Madridu si odnáša pol milióna dolárov.
Sobotňajší program v španielskej metropole ukončí druhý zápas semifinálového 1. kola štvorhry. Na úspešnejšie zo stretnutia Cara Blacková, Liezel Huberová (1-Zimb./USA) - Květa Peschkeová, Rennae Stubbsová (4-ČR/Austr.) budú v nedeľu o 13.30 h SEČ vo finále čakať tretie nasadené Slovinka Katarina Srebotniková a Japonka Ai Sugijamová, ktoré na úvod sobotňajšieho diania zdolali druhý nasadený taiwanský tandem Jung-jan Čan, Čia-jung Čuang 6:2, 6:2.

Dvojhra - semifinále:
Justine Heninová (1-Belg.) - Ana Ivanovičová (4-Srb.) 6:4, 6:4 za 104 minút (56, 48)