Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2011

Obyčajní ľudia hnutie zaregistrujú, ale nechcú povedať ako

Zdieľať
matovic BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič má pripravené najmenej dva scenáre, ako dosiahnuť registráciu svojho hnutia, hoci názov


„Obyčajní ľudia“ je v registri strán obsadený. Nechce ale prezradiť, ako to zariadi.

„Ako vieme, zlodej nespí a nechcel by som zbytočne prezrádzať, ako to urobíme, pretože znova by si našli cestičku, ako to urobiť. Znova by nám hodili poleno pod nohy a znova by nás odblokovali,“ povedal dnes na tlačovej besede v parlamente. Verejnosť však uistil, že Obyčajní ľudia do parlamentu kandidovať budú. „My to vymyslíme, na voľbách sa zúčastníme, vo voľbách uspejeme a voľby rozhodneme,“ vyhlásil.


Kto ťahá nitky?

Matovičovci požiadali o registráciu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti v piatok 28. októbra, hnutie malo mať skratku „Obyčajní ľudia“. V ten istý deň sa však na Obyčajných ľudí premenovala Slovenská národná koalícia - Slovenská vzájomnosť (predtým Pravá SNS) exposlanca Víťazoslava Morica.

Matovič sa nazdáva, že Moric pri zmene názvu hral len rolu bieleho koňa a prakticky každému predsedovi parlamentnej politickej strany by vyšachovanie Obyčajných ľudí z volieb vyhovovalo. „Dostane veľkú, sladkú, cukrovú kocku ako odmenu a pre ňu to robil. Na čiu objednávku ja môžem len tápať.“

Podľa Matoviča mohol Morica na zmenu názvu strany nahovoriť predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, druhou alternatívou je predseda SNS Ján Slota a treťou líder Smeru-SD Robert Fico. "So všetkými má dobré vzťahy," poznamenal Matovič.


Ostrá kritika na Mórica

Líder Obyčajných ľudí pripomenul, že už pred voľbami v roku 2010 im niekto podpálil auto, ktoré rozvážalo letáky. „Ďalšie rany budú nasledovať, tie rany budú pribúdať z jednej, druhej strany, určite to budú špinavosti,“ povedal s tým, že útoky si vysvetľuje ako strach politických elít o vlastné pozície. „Prikladajú nám dôležitosť a obávajú sa toho, že by sme vo voľbách uspeli,“ povedal.

Zmena názvu Moricovej strany sa podľa Matoviča udiala tak, že najprv povylučoval všetkých členov až zostal v strane sám. Potom sám zvolal snem, kde si na vlastný návrh zmenu názvu odobril.

„On ako snem, ako členská základňa, ako predsedníctvo, ako predseda politickej strany v jednej osobe, čiže štvorjediný, prijal uznesenie o zmene názvu politickej strany a v súlade s tým požiadal ministerstvo vnútra o zmenu názvu na Obyčajných ľudí. Čiže to bolo veľmi demokraticky,“ popísal proces, ktorým strana zmenila svoje meno.


Novodobí Fénixovia a politika

Moric tvrdí, že premenovaním strany na Obyčajných ľudí chcel prispieť k upokojeniu politickej scény, v ktorej síce desať rokov nie je a nechce byť, ale pozoruje ju. "Novodobí Fénixovia len rozjatrujú a rozbíjajú politickú scénu. V tvoriacom sa globálnom svete a v súčasnej globálnej kríze by naši politici mali aspoň v základných myšlienkach ťahať za jeden povraz," napísal v stanovisku, ktoré poslal agentúre SITA.

Hnutie Matovič zakladá ako odpoveď na existujúce znenie volebného zákona, ktoré neumožňuje kandidovať do parlamentu mimo kandidačnej listiny politických strán. Chce tak vytvoriť priestor pre nezávislé osobnosti, ktoré by sa o miesto v snemovni chceli uchádzať. Štyria členovia skupiny Obyčajní ľudia sa v roku 2010 dostali do parlamentu na kandidátke SaS napriek tomu, že v zozname kandidátov boli na posledných štyroch miestach.

Kým Matoviča z poslaneckého klubu SaS necelý rok po voľbách vylúčili, ostatní traja - Martin Fecko, Jozef Viskupič a Erika Jurinová v ňom zostali. Aj v parlamentných voľbách 2012 chce Matovič s kolegami na kandidátke obsadiť posledné priečky. Na kandidátke by sa mali objaviť aj členovia KDS a desiati členovia OKS vrátane predsedu Petra Zajaca a podpredsedu Ondreja Dostála.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Naučte sa šetriť energiami!
<< predchádzajúci článok
OTP Banka dosiahla zisk po zdanení vo výške 1,02 mil. EUR

Obyčajní ľudia hnutie zaregistrujú, ale nechcú povedať ako - diskusné fórum čitateľov