Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2010

Odborári v Škoda Auto chystajú protestné akciePokiaľ vedenie Škody Auto nezvýši ponuku rastu miezd, pristúpia odborári v apríli k protestným akciám. Informoval o tom vo štvrtok časopis zamestnancov ...Zdieľať
strajk Ilustračné foto: SITA/Richard Nemec

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Pokiaľ vedenie Škody Auto nezvýši ponuku rastu miezd, pristúpia odborári v apríli k protestným akciám. Informoval o tom vo štvrtok časopis zamestnancov automobilky Škodovácký odborár.

Hlavný spor sa vedie o inflačnú doložku. Tá má zamestnancom zaistiť zodpovedajúci rast miezd aj v prípade, keď príde k nepredvídateľnému zvýšenie cenovej hladiny. Odbory argumentujú, že odhady vývoja inflácie sa výrazne odlišujú a nie je možné ju s určitosťou predpovedať. Rozhorčilo ich aj to, že prvá ponuka zvyšovala platy menej ako o samotnú firmou predpovedanú infláciu.

Zatiaľ posledná známa ponuka vedenia automobilky by zamestnancom zaručila dvojpercentný rast platov od 1. apríla a ďalšie polpercentné zvýšenie v októbri 2010. Ďalej je Škodovka ochotná vyplatiť v apríli jednorázovo 8 tis. CZK a zvýšiť príspevok na dôchodkové pripoistenie o 50 CZK.

Odbory KOVO návrh odmietli ako nedostatočný a nevylúčili možnosť štrajku, či iného spôsobu protestu. "Je zrejmé, že pokiaľ firma nezlepší svoj vyjednávací návrh, príde v apríli k protestným akciám," zdôraznil časopis Škodovácký odborár.

Zástupcovia zamestnancov tvrdia, že hospodárska situácia firmy umožňuje vyšší rast miezd. Argumentujú taktiež dohodami, ku ktorým dospeli odbory s vedením ďalších závodov Volkswagen. Napríklad na Slovensku si vymohli trojpercentný rast miezd a jednorazovú výplatu 215 eur.

Vedenie odborov sa vzhľadom k pokračujúcim rokovaniam zatiaľ nechce k situácii vyjadrovať. Platnosť kolektívnej zmluvy vypršala 31. marca 2010.

SITA, MEDIAFAX

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spišský hrad je po zime opäť otvorený
<< predchádzajúci článok
Jar sa prebúdza aj v zámku Schloss Hof

Odborári v Škoda Auto chystajú protestné akcie - diskusné fórum čitateľov