Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. decembra 2012

Odborárom sa nepáči rušenie 600 miest v CarguOdborové združenie železničiarov (OZŽ), ktoré je najväčšou organizáciou zastupujúcou zamestnancov v železničnom sektore, nesúhlasí s navrhovaným hromadným prepúšťaním 600 zamestnancov v ...Zdieľať
vlak BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) - Odborové združenie železničiarov (OZŽ), ktoré je najväčšou organizáciou zastupujúcou zamestnancov v železničnom sektore, nesúhlasí s navrhovaným hromadným prepúšťaním 600 zamestnancov v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s.


Ako agentúru SITA informoval prvý podpredseda OZŽ František Zaparanik, s podnikovým výborom odborového združenia v Cargu nebolo hromadné prepúšťanie prerokované v súlade so Zákonníkom práce. Odborári pre zachovanie sociálneho zmieru žiadajú, aby sa vážnou situáciou v štátnej železničnej nákladnej spoločnosti neodkladne zaoberalo ministerstvo dopravy ako jej akcionár.

"Žiadame zamestnávateľa, aby najskôr hľadal iné opatrenia ako predísť hromadnému prepúšťaniu. Riešenie spočívajúce len v prepúšťaní zamestnancov odmietame. Je zarážajúce, že štátna firma sa uchyľuje k takémuto kroku v tomto období (od 1. januára. 2013 platí nový Zákonník práce) len preto, aby ušetrila," uviedlo v stanovisku Predstavenstvo Generálnej rady OZŽ.

Odborári pripomenuli, že podľa Programu revitalizácie troch štátnych železničných spoločností, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej 16. marca 2011, malo Cargo opustiť 1 800 zamestnancov. Doteraz podľa zástupcov pracovníkov odišlo z firmy už viac ako 2 600 zamestnancov. "Plnenie tohto opatrenia je prekročené," upozorňuje OZŽ.

Vedenie Carga má podľa programu revitalizácie zabezpečiť za legislatívnej podpory ministerstva dopravy zvýšenie objemu nákladnej prepravy v rokoch 2013 a 2014 zhruba na 44 mil. až 45 mil. ton ročne. "Nárast tržieb medzi rokmi 2010 a 2012 by mal dosiahnuť úroveň 17,8 mil. eur. Ani jedno z uvedených opatrení na zabezpečenie zamestnanosti sa neplní," dodalo OZŽ. Pýta sa pritom, kto je za to zodpovedný.

Východiská, z ktorých sa pripravuje návrh podnikateľského plánu Carga na rok 2013, sú podľa odborárov uvedeným číslam na zvýšenie objemu prepravy a tržieb vzdialené. Odborové združenie železničiarov upozorňuje, že ak sa uskutoční zamýšľané prepúšťanie zamestnancov, z ktorých väčšina je z prevádzky, ďalej sa zníži pokles prepravy a tržieb. "Zákazník - prepravca vo svojom okolí nenájde žiadneho zamestnanca Cargo, ktorý by mu zabezpečil a zrealizoval prepravu," uzavrelo OZŽ.

Predstavenstvo Carga rozhodlo o prepustení maximálne 600 zamestnancov od decembra tohto roka do konca roka 2013. Viac sa dočítate TU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bulharský prezident nechce občianstvo za peniaze
<< predchádzajúci článok
Finančné riaditeľstvo zruší v januári šesť kontaktných miest

Odborárom sa nepáči rušenie 600 miest v Cargu - diskusné fórum čitateľov