Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

17. mája 2012

Odchod Atén z eurozóny by poškodil Madrid a RímRozhodnutie Grécka odísť z Európskej menovej únie by vyvolalo vážne otázky o vplyve na Španielsko, Taliansko a ostatné krajiny eurozóny s veľkými dlhmi, ktoré realizujú štrukturálne reformy. ...Zdieľať
spanielsko WASHINGTON 17. mája (WEBNOVINY) - Rozhodnutie Grécka odísť z Európskej menovej únie by vyvolalo vážne otázky o vplyve na Španielsko, Taliansko a ostatné krajiny eurozóny s veľkými dlhmi, ktoré realizujú štrukturálne reformy. Konštatoval to šéf Svetovej banky Robert Zoellick.


Kríza eurozóny predstavuje najväčšiu hrozbu pre globálnu ekonomiku, povedal Zoellick počas diskusie vo Washingtonskom ekonomickom klube. "Hlavnou otázkou nebude Grécko ale Španielsko a Taliansko," uviedol.

Ak by sa Grécko rozhodlo opustiť eurozónu, reťazovitý vplyv by mohol byť veľmi poškodzujúci a pripomínal by pád banky Lehman Brothers v roku 2008. Európski lídri musia nájsť spôsoby na to, aby tomuto problému predišli a poskytli podporu Španielsku a Taliansku, ktoré realizujú veľmi náročné reformy, poznamenal šéf Svetovej banky. "Kľúčový problém, ktorý treba vyriešiť, je ten, že ak robíte strednodobé reformy, budete musieť mať zaručené určité strednodobé investície," povedal. "Mohli by sa poskytnúť prostredníctvom eurobondov emitovaných Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM), využitím zdrojov Európskej investičnej banky alebo prostredníctvom iných mechanizmov," dodal Zoellick.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nevidiaci čínsky disident dostane do 15 dní pas
<< predchádzajúci článok
Niekoľko minút po polnoci zbĺklo v Borovciach auto