Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. septembra 2007

Odvolací súd v kauze Cingeľová zrušil rozsudokKrajský súd v Košiciach dnes zrušil rozsudok vo veci okamžitého skončenia pracovného pomeru Zuzany Cingeľovej v U. S. Steel Košice, s. r. o. a vrátil ju Okresnému súdu Košice I na doplnenie ...Zdieľať

KOŠICE 25. septembra (WEBNOVINY) - Krajský súd v Košiciach dnes zrušil rozsudok vo veci okamžitého skončenia pracovného pomeru Zuzany Cingeľovej v U. S. Steel Košice, s. r. o. a vrátil ju Okresnému súdu Košice I na doplnenie dokazovania a nové rozhodnutie. Agentúru SITA o pojednávaní a verdikte informovala hovorkyňa košického krajského súdu Marcela Gálová.

Žeriavnička Cingeľová sa žalobou proti bývalému zamestnávateľovi U. S. Steel Košice, s. r. o. domáhala, aby súd určil, že okamžité skončenie jej pracovného pomeru je neplatné a žalovaný sa dopustil porušovania ľudských práv, pričom voči nej organizovane zneužíva svoje postavenie. Okrem toho žiadala, aby jej bývalého zamestnávateľa súd zaviazal zaplatiť trovy konania a tiež morálnu a finančnú škodu, ktorú jej spôsobil bránením vo výkone práce. Cingeľová v žalobe uviedla, že u zamestnávateľa a jeho právneho predchodcu pracovala od 5. septembra 1985. V čase osobného voľna 2. júna 2004 začala protestnú hladovku. O tri dni neskôr chcela nastúpiť na riadnu pracovnú zmenu, ale na pracovisko sa nedostala, pretože jej odňali identifikačnú kartu. Zamestnávateľ ju vyzval, aby pred nástupom do práce predložila správu o svojom zdravotnom stave. Vyšetrenie v Nemocnici Košice-Šaca neabsolvovala, údajne ju lekári odmietli vyšetriť. Bez zdravotnej správy ju však na pracovisko nepustili. Dňa 8. júna 2004 jej bolo doručené okamžité skončenie pracovného pomeru. Cingeľová sa na súde zastupovala sama. Tvrdila, že sa pre svojho zamestnávateľa stala nepohodlnou, pretože poukazovala na porušovanie práv zamestnancov.

Právny zástupca U. S. Steel Košice, s. r. o. uviedol, že dôvodom okamžitého skončenia pracovného pomeru bolo porušenie pracovnej disciplíny tým, že Z. Cingeľová 5. až 7. júna 2004 bez ospravedlnenia nenastúpila do práce. Zdôraznil, že Cingeľová vykonávala prácu žeriavničky, ktorá si vyžaduje dobrú koncentráciu a fyzickú kondíciu. Keďže im bolo známe, že držala hladovku, v záujme ochrany jej zdravia, ale aj majetku, podmienili jej nástup do práce lekárskou prehliadkou, resp. dokladom o jej zdravotnej spôsobilosti. Ten však nepredložila.

V máji 2006 Okresný súd Košice I zamietol žalobu Cingeľovej o neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru s tým, že nezistil porušenie Zákonníka práce v súvislosti s okamžitým skončením pracovného pomeru. Ostatné nároky žalobkyne boli vo februári 2006 vylúčené na samostatné konanie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerka školstva plánuje odchod z funkcie
<< predchádzajúci článok
Slovenské byty sú oproti priemeru Európy lacnejšie

Odvolací súd v kauze Cingeľová zrušil rozsudok - diskusné fórum čitateľov

Cingeľová má pravdu26.9. 7:42:04
U.S.Steel porušuje ľucké práva zamestnancov26.9. 7:48:51
Cingeľová má pravdu, každí vie a každí mlčí. Asi prečo?26.9. 8:01:06
Cingeľová už preukázala že má pravdu-súd je slepí a chluhý26.9. 8:10:20
Keď sa ozvene, tak nás vyhodia a súdy sa nebudú vedieť rozhodnúť!Tak to je na Slovensu26.9. 8:24:05
Cingeľšova je blázon, ak si myslí, že zmení pánov súdcov a pánov v U.S.Steel26.9. 8:31:13
odpoveď28.2. 21:00:21
Súdy sú skorunpované-Cingeľová má pravdu!26.9. 8:47:22
podporme Cingeľovú26.9. 12:01:35
podporme Cingeľovú26.9. 12:02:17
Pošli ďalej-nebud poslušný ,DAJME VEDIEŤ SVETU17.1. 23:17:58
Ale je veľká nádej pre spravodlivosť20.1. 20:26:54