Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2006

Olmertova návšteva v Rusku aj o energetike a vízach do IzraelaZvýšenie dodávok ropy a zemného plynu patrí k hlavným bodom agendy počas návštevy izraelského premiéra Ehuda Olmerta v Moskve, ktorá sa začala v utorok. Hospodársky denník RBK v tejto súvislosti ...Zdieľať

MOSKVA 18. októbra (WEBNOVINY) - Zvýšenie dodávok ropy a zemného plynu patrí k hlavným bodom agendy počas návštevy izraelského premiéra Ehuda Olmerta v Moskve, ktorá sa začala v utorok. Hospodársky denník RBK v tejto súvislosti napísal, že "najdôležitejšou témou pre Moskvu je spolupráca v oblasti energetiky". Denník cituje riaditeľa moskovského Inštitútu pre blízkovýchodnú politiku Jevgenija Satanovského, že Rusko chce požiadať aj o zmiernenie vízových obmedzení, ktorým čelia ruskí občania navštevujúci Izrael. Očakáva sa pritom ústretová odpoveď Olmerta. Hlavnou oblasťou pozornosti ruskej strany sú však energetické zdroje, ktorých export do Izraela by mal podľa expertov v najbližších rokoch vzrásť.

Rusko v súčasnosti zabezpečuje 50 až 60 percent izraelských zásob surovej ropy, čo je denne okolo 220 tisíc barelov od začiatku roka. Ruská spoločnosť Gazprom rokuje s Izraelom o výstavbe plynovodu, ktorý by dodával ďalších 2,5 miliardy kubických metrov k existujúcemu kanálu medzi Izraelom a Tureckom. Podľa denníka Izrael plánuje zvýšiť výrobu elektrickej energie o 29 percent a bude potrebovať 4,5 miliardy kubických metrov zemného plynu ročne do roku 2010. Izrael požaduje pevné ceny za ruský plyn na obdobie piatich až siedmich rokov.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ako člen EÚ môže Sofia pozitívne ovplyvniť západný Balkán
<< predchádzajúci článok
Paroubek opäť navrhuje vládu veľkej koalície

Olmertova návšteva v Rusku aj o energetike a vízach do Izraela - diskusné fórum čitateľov