Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. marca 2019

Orbán na oslavy sviatku protihabsburskej revolúcie pozval MorawieckéhoNa archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán.Zdieľať
Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP
Budapešť 15. marca (TASR) - Predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki bude v Budapešti hlavným hosťom ústredných osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49, ktoré sa začali v piatok ráno tradičným vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou na Kossuthovom námestí.


Morawiecki dopoludnia vystúpi s prejavom spolu s premiérom Viktorom Orbánom v záhrade Národného múzea.

Orbán v spoločnom videozázname s Morawieckým, ktorý zverejnil v utorok na svojej stránke na Facebooku, vyhlásil, že 15. marec je dňom maďarskej slobody. "Tento boj za slobodu sme vždy bojovali spolu s Poliakmi," povedal maďarský ministerský predseda, podľa ktorého už aj v polovici 19. storočia bojovali stovky Poliakov na strane Maďarov.

Všetky opozičné strany pripravili pri tejto príležitosti svoje vlastné podujatia v rôznom čase a na rôznych miestach hlavného mesta, avšak o 15.00 h sa uskutoční aj spoločné protivládne protestné zhromaždenie za účasti Jobbiku, Maďarskej socialistickej strany (MSZP), ochranárskej LMP, Demokratickej koalície a strany Momentum. Na Facebooku organizátori demonštrácie prízvukujú, že rok 2019 bude rokom odporu.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas koledníckej akcie Dobrá novina sa vyzbierala rekordná suma
<< predchádzajúci článok
Po potopení talianskej lode sa na mori vytvorili dve ropné škvrny

Orbán na oslavy sviatku protihabsburskej revolúcie pozval Morawieckého - diskusné fórum čitateľov