Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Oslávte 100. výročie vzniku československej menyOslávte 100. výročie vzniku československej meny pamätnou medailou zadarmoZdieľať
Oslávte 100. výročie vzniku československej meny pamätnou medailou zadarmo Foto: Národná Pokladnica
Bratislava 14. mája (OTS) - Presne pred 100 rokmi, len pár mesiacov po vzniku samostatného Československa, sa zrodila nová mena - koruna československá. Z pohľadu lokálnej numizmatiky sa jedná o najvýznamnejšie výročie posledného storočia. Národná Pokladnica pri tejto príležitosti predstavuje novú pamätnú medailu zadarmo.


Pamätná medaila zadarmo nesie motív prvej československej koruny z roku 1922. Autorom pôvodného návrhu je legendárny medailér Otakar Španiel, umelecký „otec“ mnohých československých mincí vrátane svätováclavského dukátu, úspešnej obchodnej zlatej mince.

Originálna razba je na rozdiel od tej pamätnej zvláštna absenciou názvu meny. Názov chýba preto, že v dobe uvedenia emisie do obehu ešte nebolo definitívne rozhodnutie o názve meny mladého štátu. Koruna však bola nakoniec prijatá a názov pretrval 74 rokov.
Oslávte 100. výročie vzniku československej meny pamätnou medailou zadarmo Foto: Národná Pokladnica

Pamätná medaila zadarmo je pokračovateľkou predošlých pamätných razieb zadarmo, ktoré zaznamenali medzi slovenskou verejnosťou mimoriadny úspech. „Všetky numizmaty zadarmo sme venovali významným okamihom, nadväzujúcim na vznik Československa, ktorého výročie sme už oslávili v predchádzajúcom roku. Pôvodne sme zamýšľali vyraziť iba medaily, pripomínajúce 100. výročie vzniku ČSR. Záujem o prvotnú medailu bol však tak veľký, že sme sa rozhodli v projekte „Medaily zadarmo pre každého“ pokračovať. Sme veľmi radi, že je medzi nami toľko vlasteneckého cítenia, a že ľudia chcú mať pamiatku na udalosti, bez ktorých by sme dnes možno ani nežili v slobodnej zemi“, dodáva k projektu Stanislav Máša, riaditeľ Národnej Pokladnice.

Pamätnú medailu nazvanú „100. výročie vzniku Československej meny“ si záujemci môžu objednať telefonicky na čísle 0850 606 777 alebo prostredníctvom rezervačného systému www.vyrocie-koruny.sk.

Základná verzia medaily zadarmo je vyrazená z medi a niklu a jej priemer je 33 mm. Za toto prevedenie zákazníci zaplatia len poštovné a balné v cene € 3,95. V rezervačnom systéme je možné priobjednať zušľachtenie rýdzim zlatom a individuálne číslovanie. Za takúto úpravu záujemcovia zaplatia € 11,95. Náročnejší zákazníci si tiež môžu doobjednať Certifikát autentickosti a veľkoformátový plagát s prehľadom všetkých prvorepublikových bankoviek. Za certifikát a plagát zaplatia € 2,49.

Rezervačný systém je aktívny od 14. mája do vypredania zásob.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf OSN odsúdil nenávistné prejavy na internete
<< predchádzajúci článok
Na juhovýchode treba počítať so silným vetrom, na severe so snežením

Oslávte 100. výročie vzniku československej meny - diskusné fórum čitateľov