Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. októbra 2009

OZ KOVO sa nepáči nárast neštandardných foriem zamestnávaniaOdborový zväz (OZ) KOVO podporuje všetky opatrenia na znižovanie rizík pre pracovníkov súvisiacich s nárastom neštandardných spôsobov zamestnania. Predseda zväzu Emil Machyna na stredajšej ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) - Odborový zväz (OZ) KOVO podporuje všetky opatrenia na znižovanie rizík pre pracovníkov súvisiacich s nárastom neštandardných spôsobov zamestnania. Predseda zväzu Emil Machyna na stredajšej tlačovej besede zaradil medzi hlavné neštandardné formy zamestnávania prácu na dobu určitú, zamestnávanie pracovníkov cez agentúry, ako aj skrátený pracovný režim či dohody o vykonaní práce. Kováci podľa neho preto privítali návrh novely Zákonníka práce, o ktorej bude rokovať parlament, keďže má zmeniť podmienky zamestnávania aj pre podniky do 20 pracovníkov.


"Čo je výhoda pre ľudí, aby mali tie isté podmienky ako zamestnanci pracujúci vo väčších spoločnostiach. Chceme iniciovať aj zmenu Zákonníka práce v paragrafe 1 o závislej činnosti. V čase krízy sa zneužíva tento paragraf a zamestnanci sú nútení pracovať ako živnostníci, a tým pádom strácajú všetky práva, ktoré majú," uviedol ďalej Machyna. Po začatí hospodárskej krízy opúšťali pracovné miesta ako prví práve agentúrni zamestnanci, živnostníci, či pracovníci na skrátený pracovný úväzok. Odišli pritom bez toho, aby dostali odstupné, alebo náhrady, na ktoré majú nárok zamestnanci na dobu neurčitú. Machyna uviedol ako príklad Rakúsko, kde majú pracovníci v rizikových formách práce ešte väčšiu ochranu, a to v podobe vyšších príjmov, lebo sú flexibilnejší.

Problémy, tvrdí Machyna sú najmä v podnikoch, kde nefungujú odbory. V podnikoch, ktoré sú kryté OZ KOVO, je podľa neho zneužívanie zo strany zamestnávateľov oveľa menšie. "Vieme dohodnúť mnohé podmienky v kolektívnych zmluvách, ktoré vylepšujú stav, daný len základnými právami Zákonníka práce, alebo inými štandardmi vyplývajúcimi z členstva v Európskej únii," dodal šéf kovákov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Úplatný rozhodca sa dohodol s prokurátorom, dostal podmienku
<< predchádzajúci článok
Predĺžte si dobu sporenia a nechajte peniaze zarobiť viac

OZ KOVO sa nepáči nárast neštandardných foriem zamestnávania - diskusné fórum čitateľov