Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2010

P. SLONOVINY: Obama, Pan aj Sarkozy podporili opozíciuGenerálny tajomník OSN Pan Ki-mun, americký prezident Barack Obama aj francúzsky líder Nicolas Sarkozy sa v piatok postavili za opozičného kandidáta ...Zdieľať
bez nazvu Opozičný kandidát Alassane OuattaraFoto: SITA/AP NEW YORK 4. decembra (WEBNOVINY/AFP) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, americký prezident Barack Obama aj francúzsky líder Nicolas Sarkozy sa v piatok postavili za opozičného kandidáta na funkciu prezidenta Pobrežia Slonoviny Alassaneho Ouattaru. Urobili tak aj napriek tomu, že ústavný súd v tejto africkej krajine vyhlásil za víťaza prezidentských volieb doterajšiu hlavu štátu Laurenta Gbagboa. Tomu trio svetových lídrov odporučilo, aby priznal porážku ešte predtým, než na Pobreží Slonoviny vypuknú ešte krvavejšie nepokoje. "Generálny tajomník varuje tých, ktorí by podnecovali alebo rozširovali násilie," uviedla OSN v oficiálnom stanovisku Pana Ki-muna.


Ústavná rada Pobrežia Slonoviny svojim piatkovým verdiktom zvrátila výsledky volieb a označila za ich víťaza súčasného prezidenta Gbagba. Ten získal 51,4 percenta hlasov, kým jeho rival Ouattara podľa rady len 48,6. Ouattara sa napriek tomu sám vyhlásil za právoplatného prezidenta africkej krajiny. Reagoval tak na predošlé oznámenie ústrednej volebnej komisie, ktorá vyhlásila, že porazil úradujúceho prezidenta v pomere 54 ku 46 percentám hlasov.

Prezidentské voľby na Pobreží Slonoviny poznačil chaos a krvavé násilie, tamojšia misia OSN však napriek tomu vyjadrila spokojnosť s celkovým priebehom hlasovania. Situáciou sa vo štvrtok zaoberala Bezpečnostná rada OSN, jej členovia sa však zatiaľ nezhodli na spoločnom stanovisku v tejto otázke.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kapacita nocľahární v Bratislave je zatiaľ postačujúca
<< predchádzajúci článok
Na sneme KDH bude aj bývalý funkcionár Pavol Bielik

P. SLONOVINY: Obama, Pan aj Sarkozy podporili opozíciu - diskusné fórum čitateľov